SYKP Avrupa açıklamasındaki "Birinci turda yarım bıraktığımız işi tamamlar ve ikinci turda diktatör Erdoğan’ı düşürürsek, ülke hızla tek adam diktatörlüğünün etkisinden, manipülasyonundan çıkacak, parlamenter rejimin önünü açacak düzenlemeleri gerçekleştirecektir" ifadeleri dikkat çekti.

İşte SYKP Avrupa imzalı o açıklama:

"Ülkemizin kaderini, halklarımızın geleceğini belirleyecek tarihi seçimin ilk etabını tamamladık. Üzerine pek çok değerlendirme yapmamız gereken ilk etabın en önemli sonucu, devletin bütün imkanlarını, 20 yıllık iktidarın tüm avantajlarını elinde bulunduran diktatör Erdoğan’ın halklarımızın olağan üstü mücadelesiyle durdurulması oldu.

Yurt dışında yaşayan halklarımıza;

BİRİNCİ TURDA DURDURDUK İKİNCİ TURDA YIKALIM!

YSK, yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı YSK, yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda tek adam iktidarını durdurduk ancak henüz tamamen yıkamadık! Yurt dışında 20-24 Mayıs tarihleri arasında, ülkede 28 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerle diktatörlüğü devirecek, demokratik dönüşümün önünü açacağız.

Bunun için hepimize görev düşmekte. Yurt dışı seçimlere katılım oranı ancak yüzde 54’e yaklaşabildi. Yani bir buçuk milyon insanımız bu tarihi seçimde oyunu kullanmadı, iradesini sandığa yansıtmadı. Oysa bu seçim savaşla barışın, istibdatla hürriyetin, kadın düşmanlarıyla eşitlikçilerin, inanç özgürlüğünü savunanlarla yobazların, seküler yaşamı savunanlarla şeriatı savunanların arasındadır.

Şimdi önümüzde bir kez daha bu tarihsel görev ve şans duruyor. Ya görevimizi yerine getirir, diktatörü devirme şansımızı kullanırız, ya da halihazırda Meclis çoğunluğunu kazanmış faşist ittifaka mutlak iktidarı, faşizmin kurumsallaşmasını tamamlama fırsatını veririz.

Birinci turda yarım bıraktığımız işi tamamlar ve ikinci turda diktatör Erdoğan’ı düşürürsek, ülke hızla tek adam diktatörlüğünün etkisinden, manipülasyonundan çıkacak, parlamenter rejimin önünü açacak düzenlemeleri gerçekleştirecektir.

Sonrasındaki gelişmeleri ise esas olarak ülkenin gerçek demokrasi güçleri, sermayenin her iki kanadı dışında kalan emek ve demokrasi dinamiklerinin mücadelesine bağlıdır.

Yurt dışında yaşayan bütün halklarımızı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. Turunda diktatörü devirmek için harekete geçmeye, bütün imkan, ilişki, enerji ve yeteneğini Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması için kullanmaya çağırıyoruz. Faşizmin kurumsallaşmasını durdurmak, faşizmi yenmek için atılacak ilk adımdır ve bu ilk adımı ancak hep birlikte atabiliriz."