Mannheim Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğünden yapılan ortak açıklamada, bir kişinin, polisi arayarak suç işlediğini söylediği ve olay yerine giden polisin binaya vardığında elinde bıçak olan bir kişiyle karşılaştığı belirtildi.

Açıklamada bu kişinin, elindeki bıçakla polisi tehdit ettiği ve polisin de silah kullandığı belirtildi.

49 yaşındaki Türkiye kökenli E. Ö., adlı kişinin polisin ateş etmesi sonucu yaralandığı aktarılan açıklamada, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Alman basınına yansıyan haberlere göre olay yerinde 4 kez ateş açıldı.

Polis kurşunları sonucu öldürülen babasının psikolojik sorunları olduğunu belirten kızı, babası için "kimseye bir şey yapmazdı" dedi.

Edinilen bilgiye göre, yetişkin üç çocuk babası olan Türkiye kökenli 49 yaşındaki E. Ö., göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Mannheim'daki Schönau semtinde vücudunun üstü çıplak bir şekilde elinde bıçakla sokağa çıktı ve bağırmaya başladı. Olay yerine gelen polisinin " bıçağı yere bırak" uyarısı ile karşılaştı. 

Bir süre sonra polisin üzerine yürüyen E. Ö, polisler tarafından sıkılan kurşunlar sonucu ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Polis kuruşunu sonucu hayatını kaybeden E Ö.'nün bir süredir uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtildi.

ÖLDÜRÜLME ANI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi

Sosyal medyada, polisin ölümcül atışlarını gösteren videoyu izleyenler gördüklerine inanamadılar. Klipte çıplak göğüslü bir adam üç polis memurunun önünde duruyor. Videoda diğer acil durum ekiplerinin, izleyenlere bölgeyi terk etmeleri yönünde talimat verdiği duyuluyor. Polis yüksek sesle adamın bıçağını havaya kaldırmasını talep ediyor. Daha sonra E. Ö.'ye polisler tarafından dört el ateş ediliyor, adam yere yığılır ve etrafı polis memurları tarafından sarılır. Daha sonra video bitiyor.

ATEŞLİ SİLAHLARA SON ÇARE OLARAK İZİN VERİLİYOR

Almanya'da İçişleri Bakanlığı'na göre hizmet silahları ancak “son çare” olarak olarak kullanılabilir. Yasaya göre, ateşli silahın olay sırasında kullanılıp kullanılmayacağına, bireysel vakaya göre ve orantılılık ilkesi dikkate alınarak ilgili polis memuru tarafından karar verilir. 

NEDEN ELEKTRİK ŞOKU VEREN SİLAH KULLANILMADI?

Taser olarak adlandırılan elektrik şoku veren silahlar yalnızca Baden-Württemberg'deki özel operasyon ekipleri tarafından kullanılıyor. Devriye görevindeki polis memurları, örneğin Rheinland-Pfalz'dakinin aksine, bu donanıma sahip değil. 2021 eyalet seçimleri öncesinde Alman Polis Birliği, Baden-Württemberg CDU ile birlikte ülkedeki polis devriyelerinin test edilecek Taser'larla donatılması çağrısında bulundu. Yeşil-siyah eyalet hükümetinin koalisyon anlaşmasında özel kuvvetler dışında herhangi bir şeyin kullanılması açıkça hariç tutuldu.