Almanya'nın eski başbakanlarından (1974-1982) Helmut Schmidt ve eşi Loki Schmdt'in Hamburg'un Ohlsdorf mezarlığında bulunan mezarları kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından gamalı haçlarla boyandı.

Helmut Schmidt'in (SPD) 23 Aralık'taki 105. doğum gününden bir gün önce yapılan ırkçı içerikli çirkin saldırıya başta Schmidt Vakfı olmak üzere çeşitli çevrelerden sert tepki geldi.

İlk olarak günlük çıkan MOPO gazetesinin aktardığı habere göre, olay Cuma akşamı meydana geldi. Helmut ve Loki Schmidt'in mezar taşında Naziler tarafından kullanılan gamalı haçlı grafiti görüldü.

Polisten yapılan açıklamada mezarlıkta Almanya'da yasak olan Nazi sembollerinin dışında hiçbir şey bulunamadı.

1983'ten ölümüne kadar haftalık "Die Zeit" gazetesinin editörlüğünü yapan Schmidt, Kasım 2015'te hayatını kaybetti. Schmidt'in Nazi dönemindeki geçmişi ve Nasyonal Sosyalist rejime karşı tutumu bugün hâlâ tartışma konusu olmaya devam ediyor.

HELMUT SCHMİDT VAKFI SAYGISIZLIĞI KINADI

Şansölye Helmut Schmidt Vakfı, Helmut ve Loki Schmidt Vakfı ve Loki Schmidt Vakfı, yaptıkları açıklamada mezara yapılan saygısızlığı şiddetle kınadı.

Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

Yapılan açıklamada "Bu akılsız vandalizm onların hafızasını lekelemeye yönelik büyük bir girişimdir. Hem Loki hem de Helmut Schmidt her zaman özgürlük, demokrasi ve uluslararası anlayış için kampanya yürüttüler." ifadeleri dikkat çekti.