Almanya'da üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı SPD’nin seçim programında, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeleri ile başka ülkelerden gelenlere tanınan yerel seçimlerde oy hakkının diğer yabancıların da sahip olabilmeleri yer aldı.

SÜRESİZ OTURMA İZNİ OLANLARA YEREL SEÇİMLERDE OY HAKKI

SPD’nin başbakan adayı olarak giren Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in, ülkede yaşayan ve süresiz oturma iznine sahip yabancılara yerel seçimlere katılma hakkı verilmesini planladığı açıklandı.

Almanya: Scholz ve Baerbock Tahran’ı kınadı Almanya: Scholz ve Baerbock Tahran’ı kınadı

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) seçim programında, “Hessen’de 6 aydan daha fazla süre yaşayan herkesin yerel seçim hakkına sahip olabilmeleri için hem federal düzeyde hem de Eyaletler Meclisi’nde ağırlığımızı koyacağız” denildi. Bir SPD sözcüsü, süresiz oturma iznine sahip olan ve sığınma başvuruları kabul edilenlerin böyle bir hakka sahip olmalarının planladığını açıkladı.

YEREL SEÇİMLERDE OY HAKKI İÇİN İLK TEPKİ CDU'DAN GELDİ

CDU ise İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in bu yöndeki planlarına tepki gösterdi. CDU Rheinland-Pfalz Teşkilatı Başkanı Christian Baldauf, haftalık ‘Focus’ dergisine verdiği demeçte “Bu tamamen saçma. Seçim hakkı, haklı olarak Alman vatandaşlığı ile bağlantılı temel haktır” dedi.