Almanya’da 1998-2005 yılları arasında başbakanlık yapan Gerhard Schröder, 'Süddeutsche Zeitung' gazetesine verdiği röportajda bir dönem genel başkanlığını yaptığı eski partisi SPD’ye sert eleştirilerde bulundu.

Koalisyon hükümetinin lideri SPD’yi düşük anket sonuçları nedeniyle yanlış siyasi rota izlemekle eleştiren Schröder, “Beni gerçekten üzen şey partideki mevcut lider figürlerin taşralılığıdır. SPD bu değil. Oy oranım yüzde 15’e gerileseydi hemen istifa ederdim” dedi. SPD’nin bir zamanlar işçi orta sınıfına sahip çıkan bir parti olduğunu hatırlatan Schröder, “Bugün parti daha çok çalışmayan, sosyal yardım alanlarla ilgileniyor. Birçok kişi Berlin’de cinsiyetsizliğe, esrara ve bunun gibi şeylere daha fazla önem verildiğini düşünüyor. Partim pusulasını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Bazı siyasi kararlarından, Rusya’ya yönelik tutumundan ve Rus enerji şirketleriyle ticari faaliyetlerinden pişman olup olmadığı sorusunu cevaplayan Schröder, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ölümcül bir hata olduğunu ancak hiçbir şeyden pişman olmadığını, bir hatası olduğunu düşünmediğini belirtti. Rusya-Ukrayna savaşına karşı çözüm üretmek amacıyla Fransa ve Almanya’nın diplomatik girişimde bulunması gerektiğine inandığını söyleyen Schröder, “Putin’in de bu konuyla ilgilendiğine kesinlikle inanıyorum. Bütün Ukrayna’yı ne yapsın?” dedi.

CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma

Koalisyon hükümetinin göç politikalarını da eleştiren Schröder, mevcut yönetimin göç sorununu kontrol altına alamadığını söyledi. Bu sorunun toplumu parçaladığının altını çizen eski başbakan, hiçbir partinin aşırı sağcı AfD’ye SPD kadar seçmen kaybetmediğini ifade etti. AfD’nin yükselişinin kendisini endişelendirdiğini kaydeden Schröder, eski Başbakan Angela Merkel’e de övgüde bulunarak, görevini başarıyla yerine getirdiğini söyledi.