Almanya'nın liman kenti Hamburg'da 2011-2018 yıllarında Eyalet Başbakanı olarak görev yaptığı dönemde Warburg Bank’ın yöneticileriyle görüştüğünü, ancak neler konuştuklarını hatırlamadığını söyleyen Olaf Scholz’un o zamanki konuşma ve görüşmelerini de içeren iki Laptop'un kaybolduğu ortaya çıktı. 

Muhalefetteki CDU başkanı Richard Seelmaecker, Alman Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada, çalışma kadrosunun SPD'li başkanı Steffen Jänicke'nin Cuma günü temsilciler toplantısında gizli yazişmaları ve özel bilgileri içeren iki Laptop'un kaybolduğunu açıkladığını söyledi.

Konuyla ilgili muhalefet parti yetkilileri ise, kaybolan iki Laptop'un yeniden bulunması halinde bile içindeki bilgilerin manipüle edilip edilmeyeceği sorusunu gündeme taşıdı.

Sadece belirli şahısların kapılarını açabildiği odadaki iki Laptop'ta yaklaşık 700 binin üzerinde e-mail bulunduğu açıklandı.

Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi

Haftalık Stern dergisi ile günlük gazetelerden WAZ, Hamburg Eyalet Parlamentosu CumEx Araştırma Komisyonu’nun SPD’li üyesi Steffen Jaenicke’nin söz konusu bilgisayarları gizli kasadan alarak başka bir yere sakladığına yer verdi. Komisyonun CDU’lu üyesi Richard Seelmaecker de, “Biz bilgisayar aletlerinin nerede olduğunu, güvende olup olmadığını bilmiyoruz” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda, Araştırma Komisyonu üyelerine bu konuda önceden bilgi verilmediğini belirtirken, “Bu arada e-maillerin manipüle edilip edilmediğini, okunup okunmadığını da bilmiyoruz” dedi.