14 Mayıs seçimlerine saatler kala, anketlerde önde görünen Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhindeki sahte broşür ve yalan iddialara bir yenisi eklendi. CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Bülent Ütebay, Kılıçdaroğlu’nun söylemediği sözlerin yer aldığı sahte broşürleri dağıtan kişileri suçüstü yakaladı.

YSK, yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı YSK, yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı

Broşürleri dağıtan kişinin, iktidara yakınlığıyla bilinen ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) Esenler İlçe Temsilcisi Şeref Yumurtacı olduğu öne sürülüyor. Gazeteci Murat Ağırel'in paylaştığı görüntülerde, Yumurtacı olduğu belirtilen kişi broşürleri dağıttığını kabul etti.

Söz konusu broşürlerde, Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafı ve "Başörtüsü 1 metrekarelik bez parçası" ve "LGBT aile düzenini niçin bozsun ki?" ifadeleri yer alıyor. Görüntülerde ise CHP adayı Ütebay'ın sahte broşürleri dağıtırken suçüstü yaptığı kişilerle konuşmaları duyuluyor. Ütebay, Kılıçdaroğlu'nun "1 metrekarelik bez parçası” demediğini vurgularken, Yumurtacı olduğu belirtilen kişi CHP liderinin bu sözleri "bir televizyonda" sarf ettiğini ileri sürüyor; "Hangi televizyonda?" sorusuna ise "Sizin televizyonda, bizim televizyonlara çıkmıyor ki zaten" yanıtını vermekle yetiniyor.

Bu kişi, "İlk Oy Hareketi'nin ilçe temsilcisi" olduğunu savunurken, polisi olay yerine çağıran CHP'liler "Sen TÜGVA'nın Esenler şube başkanısın" diyor. Görüntülerde ise daha sonra beyaz bir araça binen kişinin, TÜGVA Esenler kartviziti net bir biçimde görülüyor.

Gazeteci Ağırel de, videodaki kişinin Esenler TÜGVA ilçe temsilcisi ve Esenler Belediyesi çalışanı olduğunu, bu kişilerin polis nezaretinde suçunu itiraf ettiğini yazdı.