Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, tahıl anlaşmasının sona erdiği ve Karadeniz’deki insani koridorların azaltıldığı belirtildi.

RIA'nın aktardığına göre bakanlık, bu nedenle Karadeniz'in kuzeybatı ve güneydoğusundaki uluslararası suları seyir için "geçici tehlike bölgesi" olarak duyurdu.

Bu kapsamda, Ukrayna limanlarına giden gemilere yönelik Rusya tarafından alınan kararın aktarıldığı açıklamada, “20 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren, Karadeniz’den Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak değerlendirilecek.” ifadesine yer verildi.

Reuters: Rusya, Türkiye’ye Ukrayna kömürünü sattı Reuters: Rusya, Türkiye’ye Ukrayna kömürünü sattı

Açıklamada, “Buna göre, bu tür gemilerin ülkeleri de Ukrayna ihtilafında Kiev rejimi tarafında yer almış kabul edilecek. Karadeniz’in kuzeybatısı ile güneydoğusunda uluslararası sularda bulunan bazı bölgeler de seyrüsefer için geçici olarak tehlikeli olarak ilan edilmiştir.” denildi.

Tahıl taşıyan gemilerin çoğunluğunun Türk gemileri olması mesajın doğrudan Türkiye'ye mi yönelik olduğu sorularına neden oldu.