Yazar Abdülkadir Konuk (1950), 12 Eylül darbesi öncesi İzmir Tariş direnişine katılmış ve darbeden sonra da tutuklanarak idama mahkum edilmişti. 

YAZAR KONUK'UN VASİYETİ AÇIKLANDI: CENAZE TÖRENİ İSTEMEDİ 

1989’da cezaevinde tutulduğu sırada kalp rahatsızlığı nedeniyle götürüldüğü İstanbul'da hastaneden kaçırıldı. Yaklaşık bir ay sonra da uzun bir yolculuk sonrası deniz ve karadan kaçak yollarla yurt dışına çıktı.

Bir süre Avrupa Postası'nda da köşe yazarı olan Konuk'un, aralarında ‘Çözülme’, ‘Erdal Eren’, ‘Dağın Öteki Yüzü’, ‘Hıdır ve İlyas’, 'Su Uyur İnsan Kaçar', 'Bir Firarın İnanılmaz Öyküsü', 'Kötünün Kötüsü Adam- Anımsayabildiğim Kadarı ile Yaşam Öyküm', 'Dağdan Kopan Özgürlük', adlı kitapları başta olmak üzere roman, anı, biyografi ve belgesel türünde 36 kitabı yayımlandı.

A.Kadir Konuk'un oğlu Cem Konuk, babasının vasiyetini açıklayarak, cenaze töreni istemediğini duyurdu.

İşte Cem Konuk'un sosyal medyadan yaptığı o açıklama:

"Değerli dostlar, Babam A.Kadir Konuk dün akşam saat 17.08 civarında vefat etmiştir. Vasiyeti üzeri hiçbir dini tören yapılmayacak, anma toplantısı düzenlenmeyecek. Yine vasiyeti üzerine cenazesi yakılarak ve külleri Hollanda'da Denize bırakılacaktir. Tüm dost ve yoldaşlarının başı sağolsun..." 

ABD, İsrail'de kurulacak çip fabrikası projesini erteledi ABD, İsrail'de kurulacak çip fabrikası projesini erteledi