Reuters, Merve Dizdar'ın ödül töreninde yaptığı konuşmasından sonra RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’dan tepki almasına ilişkin “Dizdar, hem hayranlarının tebrik kutlamalarıyla hem de sert eleştiriyle karşılaştı. Bu durum ülkedeki aşırı kutuplaşmayı gözler önüne seriyor” yorumunu yaptı.

ABD başkan adayı Trump’a mitingde silahlı saldırı ABD başkan adayı Trump’a mitingde silahlı saldırı

"ÖDÜLÜ TÜM MÜCADELECİ RUHLARA ARMAĞAN EDİYORUM"

Merve Dizdar, ödülünü aldıktan sonra "Bu ödülü kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet'in haberine göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’nun, Dizdar'ı hedef aldığını belirten Reuters, "RTÜK’ün başkan yardımcısı İbrahim Uslu, Dizdar’ı Türkiye’nin altını oymakla suçladı. Dizdar geri adım atmadı" değerlendirmesinde bulundu. 

Reuters'a konuşan Dizdar ise, “Doğduğum ülke, buradaki kadınlar, hepimizin bir mücadelesi var, bu burada ve dünyanın her yerinde mevcut. Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bu konuda bir konuşma yaptım” sözleriyle kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi.