Pandemi sürecindeki sıkı karantina uygulaması nedeniyle Yunanistan genelinde pek çok kurum ve kuruluşun sınavlarını ertelemek zorunda kaldığı bir dönemde, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Dil Merkezi Türkçe Sınavları online olarak, yüksek sayıda katılımla ve büyük bir başarıyla gerçekleştirildi.

Sınava farklı meslek gruplarından toplam 132 öğrenci katıldı. Katılımcılar, sınavdaki performanslarına göre farklı seviyelerde sertifika almaya hak kazandı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Dil Merkezi ile Perugia Dil Merkezi işbirliği çerçevesinde organize edilen online sınavlar, Yunanistan’ın farklı şehirlerinden katılan öğrencilerin yanı sıra, Kıbrıs Rum kesiminde, Yunan adalarında ve kırsal kesimde yaşayan Türkçe öğrencilerine başarıyla uygulandı. Ayrıca görevleri nedeni ile yurtdışında bulunan Yunan vatandaşlarına da sınava girme imkânı tanındı. Adalarda, kırsal kesimde ve yurt dışında bulundukları için sınav merkezine ulaşım imkanına sahip olmayan öğrenciler online sınav uygulamasından faydalanmaktan yaşadıkları mutluluğu dile getirdi.

 2021 Kış Dönemi Online Sınavlarına Atina, Selanik, Yanya, Larisa, Patra, Volos, İskeçe, Gümülcine gibi büyük şehirlerin yanı sıra, Kıbrıs Rum kesimi, Midilli, Rodos, Girit, Sakız, Korfu adalarından katılım sağlandı.

Yaşları 16 ila 67 arasında değişen katılımcılar arasında üniversite öğrencileri, akademisyenler, diplomatlar, avukatlar, iş adamları, turizmciler, çevirmenler, sağlık sektörü çalışanları, ordu ve polis akademisi mensupları ile emekliler ve ev hanımları da yer aldı.

İlk kez 2020 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen online sınavların başarısının ardından, 2021 yılının Ocak sınavlarına katılım sayısında ciddi bir artış gözlendi.