Öne Çıkanlar Beşiktas bugün Alan açılan Polis

TYS Başkanı Mustafa Köz: 'Dinlerin iç yasası öldürmek üzerine kurulmuştur'

TYS bildirisinde, hadise şöyle yer verilmişti:

“Siz Türklerle savaşmadan önce kıyamet kopmayacaktır. O Türk kavmi ki ufak gözlü, al kızıl yüzlü, düz burunlu, yüzleri kalkan gibi geniş, üstüne sahtiyan geçirilmiş ayakkabıları kıldan ve yünden bir kavimdir.’ diyor bir hadis. Türklerle de savaşı Suruç’ta başlattılar.”

Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak’a konuşan TYS Başkanı Mustafa Köz, Suruç’la ilgili açıklamalarında neden bu hadise yer verdiklerini anlattı.

İşte sorular ve yanıtları…

- Hadisi hangi bağlamda bildiriye eklediniz?

Kutsal kitaplar, “öldürmeyeceksiniz” diye başlar ama dinlerin iç yasası öldürmek üzerine kurulmuştur. Ayetlerde, hadislerde de sürekli cihat algısı görürüz. IŞİD, El Nusra, El Kaide gibi İslamcı örgütler de gücünü ve desteğini hadislerden, ayetlerden alıyor. Bildirideki hadis de cihat üzerine. Kendinden olmayanı öldür, diyor hadis. IŞİD de böyle yapmıyor mu? Suruç katliamı da cihadın bir parçası görülmelidir. Saldırının özü, bu hadiste, diğer cihat hadislerinde gizlidir aslında. Kendi dillerini, kendilerine göstermek için öldürmek üzerine bir hadisle başladık bildiriye.

- Bildirideki hadis hangi kitaptan?

Hadis, bildiğiniz gibi Muhammet Peygamber’in sözleridir. Bildirideki hadis de Buhari’nin “Sahihül- Buhari” adlı hadisler derlemesinin “Cihat Hakkında” bölümünden alındı.

- Türklere odaklanan bu hadis TYS’ye milliyetçi bir hava katıyor sanki...

Cihat üstüne başka hadisler de başka halklar üstüne. Yahudileri de öldürün, diyor, inanmayanları, müşrikleri... İslam’ı yaşamayan herkesi, dine davet edin, gelmezlerse öldürün diyor hadisler, ayetler. TYS’ye niye milliyetçi bir hava katsın ki hadis. Olanı söyledik. Sadece Türkleri değil, kendisi gibi düşünmeyen herkesi öldürmeye çağırıyor bu söz. IŞİD, kendi yurttaşlarını, Iraklıları, Suriyelileri de öldürmedi mi? Cihat, milliyete bakmaz, dine bakar.

- Bu bildiriye TYS yönetim kurulu üyelerinden itiraz oldu mu? Herkes imzalayıp onayladı mı?

TYS’de bildiriler, açıklamalar konusunda bir düşünce birliği olmazsa tek sözcük bile söylenemez. Bildiriler, imzayla değil düşünce alışverişiyle kamuoyuna sunulur. Bu bildiri de öyle oldu.

- Hadisle birlikte bildiride yer alan “Türklerle de savaşı Suruç’ta başlattılar. Kürtleri, Ezidîleri, Türkmenleri öldürdüler” ifadesi Türklerle Arapları karşı karşıya getiriyor gibi duruyor.

Ortadoğu’nun ateşi Türkiye’yi de sarmaya başladı, anlamına geliyor bu cümle. IŞİD, El Nusra, Ortadoğu halklarını kana boğdu. Arap yurttaşlarını, Kürtleri, Ezidileri, Türkmenleri öldürdü, şimdi sıra Türklere geldi, demek istedik. Kimseyi karşı karşıya getirme derdimiz yok. Acımasızca saldırıyorlar. Suruç’taki o çocuklar, kitap ve oyuncak taşıyordu Ortadoğu’ya; o barbarlarsa ölüm ve gözyaşı taşıyorlar Ortadoğu’da. Antik Palmira kenti katliamı unutulabilir mi? Ulusu önemli değil. Bu barbarların amacı, “erdemli insan”ı ve onun aydınlık kültürünü yok etmek. Bunun için öldürüyorlar. Din adına...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KEMAL-1 6 yıl önce

DiNLERi ELE ALDIGIMIZDA BiR COGUNUN KÖKENiNDE GERiCiLiK VE KATLiAM YATAR. KÖLELiK-EFENDiLiK DEVRi, KURBANLIK,KAViMLERiN KILICDAN GECiRiLMESi,KADINLARIN YAKILMASI,KIZ COCUKLARININ DiRi,DiRi TOPRAGA GÖMÜLMESi HEPSi GERiCI FASiST DiNLERiN ESERiDiR. DiN BiR UYUSTURUCUDUR NEKADAR ALIRSAN OKADAR UYUSURSUN. MUHAMMEDiN EMRiYLE ÖNÜNE GELENi MÜSLÜMAN OLMADIGI iCIN KATLEDEN ALi DAHA SONRA SIRANIN KENDiSiNE VE ONiKi iMAMINA GELDiGiNi ANLAMIS VE MUHAMMEDLE YOL AYIRIMAN GELiP YANLISDAN DÖNMÜSDÜR AMA MUHAMMED ALLAHIN ASLANI iLAN ETTiGi ALiYi KULLANDIKDAN SONRA KATLi VACiPDiR DEMiSDiR. DiN AYIRIMCIDIR KESINLiKLE DOSTLUK VE KARDESLiGi SAGLAMAZ KENDiSINDEN OLMAYAN HERKESE DÜSMANDIR VE YASAM HAKKI TANIMAZ. iSLAMiYET DAHiL,HRISTiYANLIK KATOLiKLiKDE SAGCI FASiSTDiR SAGA HiZMET EDER ONUN iCiN EMPERYALiSTLER VE KAPiTALiSTLER DiNi VE DiN SiMSARLARINI SÜREKLi KULLANIRLAR.GERCEK KARDESLiK SOSYALiZMDEDiR.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81