Ganime GÜLMEZ

Almanya’da Hessen Eyaleti çapında 2 Ekim “Protesto Günü” ilan edildi ve “Aşırı bürokrasiye karşı” başlığıyla tüm eczanelerin kapısına ortak bir bildirge asıldı. Sağlık Emekçileri Sendikası doktorları da bu protstoya desteklerini basına verdikleri demeçlerle birlikte aktardı.  

Ardından Sachsen Eyaleti Eczacılar Birliği de 2 Ekim’deki Protesto Günü’ne katılacağını açıkladı. Bu protestoların tüm eyaletlere yayılması bekleniyor.  

Eczacılar Birliği böyle bir gün ilan etmenin zorunluluğunu kısaca şöyle açıkladı ve tüm eczanelerin kapısına talepleri birkaç kelimeyle özetleyen 3 maddeden oluşan bir bildirge asıldı:  

Açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:

Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi

“2 Ekim Protesto Günü: Aşırı bürokrasiye, sürekli teslimat darboğazlarına, onlarca yıldır süren yetersiz finansmana ve geçen yıl Almanya'da Federal Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana en büyük eczane ölümüne yol açan Federal Hükümetin sağlık alanındaki bu takdir eksikliğine karşı gerçekleştirilecektir."