Polonyalı nakliye şirketinden toplam 500 bin Euro alacakları olduğu açıklanan direnişteki 100'e yakın TIR sürücüsünden 30'nun bir hafta önce sadece su içerek başlattıkları açlık grevi dün sona erdi.

TIR SÜRÜCÜLERİNİN 500 BİN EURO ALACAKLARI VAR

Kulislerden alınan bilgilere göre konuya koalisyon hükümetini temsilen Federal bir otorite müdahale etti. 

Buna göre Alman şirketlerinin hak taleplerinin bir kısmını devralabileceği konuşuluyor. Polonyalı nakliye şirketinden toplam 500 bin Euro alacakları olduğu belirtilen TIR sürücülerine bir bölümü yarın olmak üzere, önümüzdeki günler içinde yüklerini taşıdıkları Alman şirketleri tarafından ödeme yapılacağı aktarıldı.

TIR şoförlerinin direnişi ile ilgili ilk haber Avrupa Postası aracılığı ile Türkçe basına yansımıştı

BSW'nin AP adayı: 'Diplomasi' ve 'Uluslararası hukuk' kalmadı BSW'nin AP adayı: 'Diplomasi' ve 'Uluslararası hukuk' kalmadı

AÇLIK GREVİ SONUÇ GETİRDİ

Henüz kamuoyuna resmi olarak açıklanmasa da direnişin sesi başkent Berlin'den duyuldu ve hükümet çevrelerinden dün gelen üst düzey bir ziyaretin açlık grevini sonlandırdığı belirtildi.

Öte yandan acil servis doktorları da hafta sonu alarm vererek sağlık risklerine dikkat çekti. Grev yapan 100'eyakın TIR sürücüsünün temsilcisi ve sözcüsü Edwin Atema, durumu sürücüler için sadece fiziksel değil psikolojik olarak da "çok ciddi" olarak nitelendirdi.

Federal Ekonomik İşler ve İhracat Kontrol Dairesi (BAFA) Başkanı Torsten Safarik, sahadaki durum hakkında fikir edinmek için dün öğleden sonra direnişçi TIR sürücülerinin yanına gelerek onlarla görüştü. 

Bu görüşmelere paralel olarak TIR sürücüleri aleyhine 'TIR'ları alıkoyma' gerekçesi ile Almanya'da Darmstadt Savcılıği'na şikayette bulunan Polonyalı MAZUR şirketinin şikayet dilekçesini geri çektiği öğrenildi. 

Konuya yönelik bir açıklama yapan Federal Ekonomik İşler ve İhracat Kontrol Dairesi (BAFA) Başkanı Torsten Safarik, Polonyalı nakliye şirketini hedef göstererk, TIR sürücülerinin insan hakları ihlallerinin mağduru olduğunu belirtti.  

YILDIRIM: TÜRKLERDEN YARDIM GÖRMEDIK

Başından bu yana Avrupa Postası'na açıklamalarda bulunan, 15 aydır eşini ve iki çocuğunu görmediğini ve 3 aydır onlara para gönderemediğini kaydeden okul çağında iki çocuk babası Ispartalı TIR sürücüsü Fatih Yıldırım, “Ben 15 aydır ailemi görmedim. Ailemin de benim de psikolojisi bozuldu. Cebimde tek bir euro bile yok. Konsolosluk aracılığı ile bir Cami hocasını aramıştım ama haftalardır beni arayan soran olmadı. Diğer derneklerden de kimseler gelip halimizi hatırımızı sormadı. Sadece gazeteciler geldi. Alman turist kafilesi taşıyan otobüsler bile mola vererek bizi ziyaret ederken, yiyecek ve maddi yardımda bulunurken yanı başımızdaki Darmstadt ve Frankfurt'tan Türkiye kökenli kimselerin gelmemesi, çoğunluğu Türkçe bilen Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Azeri ve benim gibi TIR sürücülerini derinden üzdü" dedi.