Fransız milletvekili Thierry Mariani, Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği'ne sert sözlerle yüklenen Mariani, AB'nin Türkiye'nin mutlak gücü karşısında gözyaşı döktüğünü söyledi.

Mariani, "eğer Türkiye, İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin vetosunu kaldırdıysa, bu gerçekte Erdoğan'ın çıtayı yükseltmesinden kaynaklanmaktadır. Türk lider hiçbir zaman karşılıksız bir şey vermiyor ve AB'ye şantaj yapmaktan asla vazgeçmiyor." dedi

Mariani, AB Parlamentosu'ndaki konuşmasında "AB Ankara'nın enerji projelerine karşı hiçbir şey yapmıyor, tam tersine başarısızlıklarımızla onun hırslarını körükliyoruz. AB Türkiye'nin her şeye gücü yetmesine ağlıyor ama gerçek bir devlet başkanı olan Erdoğan iki şeyden besleniyor: istifalarımızdan ve körlüğümüzden" ifadelerine yer verdi.

'ERDOĞAN İKİ ŞEYDEN GÜÇ ALIYOR'

Türkiye'nin dış politikasında attığı adımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Mariani, "Erdoğan, iki şeyden güç alıyor; Bizim güç kaybımız ve körlüğümüz" dedi.

Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti

AB'yi topa tutan Fransız vekilden itiraf niteliğinde sözler: Erdoğan iki şeyden güç alıyor

'TÜRKİYE'NİN HAMLELERİNE KARŞILIK VEREMEDİK'

Mariani, Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin hamlelerine ses çıkaramadığına dikkat çekerek, "Türkiye'nin hamleleri Balkanlar'da, Afrika'da çıkarlarımıza hep ters düştü, ancak karşılık veremedik. Bu durum karşısında artık sızlanmak da boşuna" ifadelerini kullandı.

Mariani, Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin hamlelerine ses çıkaramadığını kaydederek, "Türkiye'nin hamleleri Balkanlar'da, Afrika'da çıkarlarımıza hep ters düştü, ancak karşılık veremedik. Bu durum karşısında artık sızlanmak da boşuna." ifadelerini kullandı.