Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

FATİH ÇİMEN-MOERS

Cinayet para ve altınlar için işlendi

Kleve Mahkemesi başkanı Gerhard van Gemmeren'in liderliğindeki dairenin, sanığın Scherpenberg bölgesinde tadilat terziliği yapan eski kocasını öldürmeyi planladığına dair "hiç şüphesi yoktu". Maddi çıkarların yanı sıra derin bir nefretin de harekete geçirdiği söyleniyor. Anlaşmazlıklar sıklıkla evlilik sırasında ortaya çıkıyor, bazen de fiziksel şiddete yol açıyor. Oğullarının intihar girişiminden eski kocasını sorumlu tuttu. 

Savcıya göre cinayet, eski eşin düğünden kalan 18 bin € para ve 5 bin €’luk takılara sahip olmak isteğinden kaynaklandı.

51 yaşındaki Moers’lü kadın, eski kocası Kazım Tatar'ı öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kleve Bölge Mahkemesi jüri heyeti, 4 Mart Pazartesi günü duruşmaların beşinci gününün sonunda bu karara vardı. Mahkeme heyeti onu, Moers'in yakın tarihindeki muhtemelen en sansasyonel cinayet davasının suç ortağı ve başlatıcısı olarak görüyor. 

34 tanığın ifadesine göre karar verildi

Moers'teki cinayet davası: Eski eşin kiralık katillere para ödediği söyleniyor
Tanık ifadelerine göre sorunlu ilişki "sinemasal bir boşanmayla" sonuçlandı. Hüküm giymiş kadının hâlâ mahkeme salonundayken, uzun süredir birlikte olduğu partnerini çeviriye bağlı olarak onu "yok edeceği", hatta "keseceği" yönünde Türkçe tehdit ettiği söyleniyor. Karara göre 51 yaşındaki kadın, bu tehdidi vicdansız eylemlerle takip etti. Kiralık katil temin ettiğine, ona para ödediğine ve acil durumlarda arka planda hazır bulunduğuna inanıyor. 34 tanığın ifadesine göre, artan delillerle birlikte, en azından cinayetin hazırlanmasına ve cesedin ortadan kaldırılmasına karıştığı şüphesini artırdı.

Cinayeti işleyen Tuncay C. geçen sene ömürboyu hapse mahkum oldu

Sözleşmeli katil, merhumun sözde en iyi arkadaşı, Neukirchen-Vluyn'dan 50 yaşındaki bir adamdı. Ayrı bir duruşmada, kendisi zaten açgözlülük ve ihanet nedeniyle adam öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. İtiraz yapıldığı için bu karar henüz kesinleşmemiştir. Para karşılığı cinayet işleyen Tuncay C. (50), geçen yılın sonunda ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.
Kurşun boynuna isabet etti

12 Eylül 2022'de tetikçi, merhum kişiyi Düsseldorf havaalanından aldı. Birlikte kahvaltı yaparken birdenbire 9 milimetrelik bir tabanca çıkardı. Silahı suç için özel olarak şu anda hüküm giymiş olan kişi adına satın aldığı ve cinayet ekibine göre daha sonra Ren nehrinde imha ettiği söyleniyor.

Tatilden yeni dönen sırdaşından para ve altın için saklandığı yeri açıklamasını istedi. Çift, altınları düğünlerinde almıştı ancak bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre, boşandıktan sonra Türk geleneğine göre altın aslında kadına ait olacaktı. Tatar altınların saklandığı yeri söyledikten  sonra sözde arkadaşı ona ateş etti ve ikinci atışta ölümcül bir şekilde boynuna vurdu.

Neukirchen-Vluyn'lu Tuncay C. terzinin cesedini parçaladı ve birkaç plastik torbaya bölünmüş cesedi Moers-Hülsdonk'taki bir ormana gömdü. Cenazenin imhası sırasında eski eşinin yakınlarından iki erkekten destek almış olabilir. Gelsenkirchen'den gelen bir heyet şu anda ayrı bir vakada soruşturuluyor.