Alman Hava Kuvvetleri subaylarının Ukrayna’ya destek konusunda gerçekleştirdiği görüşmenin ses kayıtları Rus medyası tarafından yayınlanmıştı. 

BirGün'ün 20. kuruluş yılı Frankfurt'ta kutlanacak BirGün'ün 20. kuruluş yılı Frankfurt'ta kutlanacak

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında olayın ardından başlatılan soruşturmaya ilişkin ilk sonuçları paylaştı. Pistorius, Singapur’da düzenlenen havacılık fuarına katılan bir Alman askerin söz konusu telekonferansa katılmak için gizli görüşmelerde kullanılan WebEx platformunu kullanmadığını, bunun yerine konakladığı otelde güvenli olmayan hat kullandığını söyledi. Söz konusu sızıntıların askerin ‘kişisel hatasından’ kaynaklandığını ifade eden Pistorius, “Tüm katılımcılar güvenli arama prosedürüne amaçlandığı gibi uymadı” dedi.

‘RUSLAR İÇİN BULUNMAZ BİR ORTAM’
Singapur’da düzenlenen ve Avrupa’nın pek çok ülkesinden üst düzey askerlerin de katıldığı havacılık fuarlarının Rusya için önemli olduğunu kaydeden Pistorius, “Rus gizli servisi için bulunmaz bir ortam. Bu tür otelleri hedef alarak dinlemeler gerçekleştiriyorlar. Soruşturma devam ediyor. Çok açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, en iyi subaylarımdan hiçbirini Putin’in oyunlarına kurban etmeyeceğim” dedi. Pistorius, adı açıklanmayan asker hakkında inceleme başlatıldığını, bunun sonuçlarına göre de bir disiplin soruşturması yürütülebileceğini söyledi.