Mehmet TANLI / MÜNSTER

1. Uluslararası Balkan Sempozyumu 7-8 Mart tarihlerinde yapılacak 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu 7-8 Mart tarihlerinde yapılacak

Almanya‘ nın Münsterland bölgesindeki eski madenci şehri Ahlen‘de Fritz-Winter tüm gün Okulu'nun öğrencileri, Türkiye ve Suriye'deki deprem felaketinde hayatını kaybedenler ve yakınları için dayanışma amaçlı açtıkları bağış kampanyasında 4159, 97 Avro topladılar. Ev yapımı çanak çömlek ve gıda satışından “Aktion Deutschland Hilft” bünyesinde birleşen yardım kuruluşları yararına 4159,97 avro toplandı.

Öğrenci temsilcisi sözcüsü Jana Maschke, Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger‘e sembolik çeki sunarken, Berger "Bağışın gerçekten yardımcı olabilecek önemli bir meblağ olduğunu düşünüyorum. Bu bağış kampanyası, akrabalarını, malını, mülkünü kaybetmiş insanlarla gerçek bir dayanışmayı simgeliyor‘‘ dedi.

Kampanyayı yürüten arkadaşlarıyla birlikte Münster'deki bir iş yerinde el yapımı ürünler satarak yaklaşık bin avro kazanan Leni Förster, "6. sınıftan beri çanak çömlek yapıyoruz" dedi. "Grün und Form" sahibi bu miktarı ikiye katlayarak Ahlenli öğrencilerin büyük beğenisini kazandı. Jana Maschke ise, "Depremi duyar duymaz bir şeyler yapmamız gerektiği inancı oluştu bizde. Vicdanen harekete geçtik okul topluluğuna bir hafta boyunca öğle molasında ve bir öğleden sonra hayır amaçlı pişmiş ve unlu mamuller satma fikri doğdu bizde‘‘ dedi.

Belediye uyum görevlisi Daniela Noack aktif öğrencileri överek‚ ‘‘Bu tip doğal felaketlerde üzüntü duygusu evrenseldir. Ama tabii ki sonrasında adımlar atmak ve bir şeyler yapmak, bu olağanüstü bir şey. Gençlerin başardıkları, saf empatinin çok ötesine geçiyor. Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Ulusoy ise, bu başarılı kampanyayı "kentimizin kültürlerinin sanıldığından birbirine daha yakın olduğunun ve bir şekilde büyüdüğünün" bir işareti olarak gördüğünü söyledi..

Fritz-Winter- Gesamtschule Okulu'ndaki öğrencilerin bir kısmının, felaket bölgesinde yaşayan akrabaları nedeniyle bu korkunç felaketten doğrudan etkilendiklerini söyleyen okul Müdiresi Claudia Wilmer bu nedenle “İnsani Okul” etiketi taşıyan okulun deprem bölgesinde bir Türk okuluyla uzun vadeli bir ortaklık arayışına gireceğini usöyledi..