Alirıza Güler / Duisburg

Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar

Duisburg’da ‘göç toplumunda ırkçılık ve eleştirel hatırlama kültürü' üzerine çalışmalar yürüten "Farklı bir Duisburg" projesi, yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde bu kez 1993’de dinci ve milliyetçi bir grup tarafından 33 Alevi canın yakılarak öldürüldüğü Madımak Katliamını işleyen bir toplantı düzenliyor.

Türkiye toplumunda Alevilerin, Kürtlerin, Ezidilerin, Yahudilerin ve anti-faşistlerin yapısal bir ırkçılığa ve ayrımcılığa uğradığını belirten ‘farklı bir Duisburg’ projesi yaptığı çağrıda, diasporada da aynı ayrımcılıklardan etkilenen insanların, yeni bir hatırlama kültürü için aydınlanma, adalet ve onurlu bir anma talep ettiklerini ifade ediyor.

4 Temmuz 2024’de projeye ait “Hatırlama Kültürü Merkezi - Tarık Turhan Galeri”sinde gerçekleşecek olan ve Sivas’taki katliam bugün nasıl hatırlanır? çoklu bir toplumda hatırlama kültürünün zorlukları nelerdir? büyüyen aşırı sağ nasıl analiz edilmeli? konularının ele alınacağı toplantıya konuşmacı olarak;

- Yeter Gültekin (Hasret Gültekin’in eşi)

- Prof. Dr. Kemal Bozay (sosyal bilimci)

- Petrus Afrem-Barsom (proje danışma kurulu üyesi) katılıyor..

Toplantıya katılım serbest. ancak, 3 Temmuz 2024’e kadar kayıt yapılması talep ediliyor.

Farklı bir Duisburg projesi “şehir sohbetleri” adını verdiği toplantılar kapsamında ırkçılık, ayrımcılık ve katliamlardan etkilenenlerin perspektifini güçlendiriyor ve ırkçılık gibi farklı konulardaki kritik soruların alışverişine imkan sağlıyor.