Gazetecilik konferansı: Araştırmacı gazeteciliğin geleceği konuşuldu Gazetecilik konferansı: Araştırmacı gazeteciliğin geleceği konuşuldu

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, ağır silahlı askerlerin ve zırhlı araçların başkent La Paz’daki Plaza Murillo’da toplandığı görüldü. Reuter haber ajansına göre Bolivya'da ordu, başkentin merkez meydanını işgal ederek başkanlık sarayına girdi.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, "Bolivya ordusunun bazı birimleri tarafından gerçekleştirilen düzimiensiz konuşlandırmayı kınıyoruz. Demokrasiye saygı gösterilmelidir" dedi.

Ordunun darbe girişiminde bulunduğunu belirten eski Devlet Başkanı Evo Morales, “General Zuniga tarafından hazırlanan darbeye karşı demokrasiyi savunmak için Ulusal Seferberlik çağrısında bulunuyoruz. Süresiz genel grev ve yol ablukası ilan ediyoruz. Silahlı kuvvetlerin demokrasiyi ihlal etmesine ve halkın gözünü korkutmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanarak, “Mendez Arcos’a bağlı bir grubun keskin nişancılarla Plaza Murillo’yu ele geçirmesini kınıyoruz. Bu durum, darbeyi önceden hazırladıklarını göstermektedir. Demokrasiye gönül vermiş insanları, demokrasiye ve halka karşı hareket eden bazı askeri gruplara karşı vatanı savunmaya çağırıyorum” dedi.

General Juan Jose Zuniga, "Yeni bir bakanlar kabinesi kurulacak, elbette bazı şeyler değişecek, ancak ülkemiz artık böyle devam edemez" dedi.

ULUSLARARASI ENDİŞE

Ordunun darbe girişimi, bölgedeki komşu ülke siyasilerinin de tepkisine yol açtı. Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador, bu darbe girişimini şiddetle kınadığını söyledi. Komşu Şili'nin cumhurbaşkanı ile Honduras'ın devlet başkanı ve eski Bolivyalı politikacılar da benzer açıklamalarda buluntu. 12 milyon nüfuslu Bolivya'da da son aylarda ülke ekonomisinin darbe alması nedeniyle protestolar yoğunlaştı. Kıtanın en hızlı büyüyen ülkeleri, yirmi yıl önce krizlerin en çok yaşandığı ülkelerden biri haline geldi.

ASKERLERE HALK TEPKİ GÖSTERDİ ORDU KIŞLASINA DÖNDÜ

Askerlere tepki gösteren vatandaşlara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edilmişti. Arce, hükümet sarayına zorla girmeye çalışan Zuniga ile yüz yüze konuşmuş ve askerlerin derhal çekilmesini talep etmişti.

Ulusa seslenen Arce, "Bolivya'nın Devlet Başkanı ve bakanları görevlerinin başındadır ve halkı demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyorum. Askerler, derhal çekilmeli ve görevlerinin başına dönmelidir. Demokrasiye ve anayasaya saygı duymalarını istiyorum" ifadelerini kullandı.

Arce'nin çağrısı üzerine binlerce kişi meydanlara inerek askeri darbe girişimini protesto etti. Bolivya ordusunun yeni atanan komutanı Jose Wilson Sanchez'in emri üzerine, darbe girişimine kalkışan askerlerin birliklerine geri döndüğü açıklandı.