14 Mayıs seçimleri için Avustralya'nın Sidney kentine gönderilen, açılmamış haldeki milletvekili seçimi oy pusulalarından birinin, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) genelgeleri gereği incelenerek teslim alınırken, AKP adına tercih yapılmış, mühür basılmış halde olduğu tespit edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) ortaya çıkardığı olayla ilgili tutanak tutulmasının ardından hazır bulunan siyasi parti temsilcileri, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulması için Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

Talebi inceleyen Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu, oy birliğiyle konunun araştırılmasını ve kusurlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

“HOLLANDA’DA 225 OY PUSULASINDA ERDOĞAN İŞARETLENMİŞ”

CHP'li Tezcan benzer bir usulsüzlük örneğinin de Hollanda’da yaşandığını açıkladı. Tezcan, “Hollanda’daki problem yine yerel Hollanda saatiyle saat 12’de bugün, cumhurbaşkanlığı oy pusulasında 225 adet oy pusulası daha kullanılmadan, Recep Tayyip Erdoğan’ın kutucuğunun içinde belli belirsiz siyah nokta ile işaret konduğu tespit edilmiş. Yani bu, önceden birilerine talimat verip ‘Siyah noktanın olduğu yere mührü basın’ hazırlığının işareti. İşaretsiz oylar geçersiz olur ama bu öyle belli belirsiz oy ki talimatla tarif eden birisi ancak görebilir diye sayım sırasında gözden kaçması muhtemel bir şeydi. Sandık görevlilerimiz bunu da tespit ettiler ve bu da tutanağa bağlandı. O oylar geçersiz olarak daha şimdiden ‘kullanılmayacak’ diye bir kenara ayrıldı” dedi.