Fatih ÇİMEN-DUİSBURG

Ku-Li (Kunst Und Literatur) üyeleri, AWO OV Marxloh International Derneği'nin toplantı salonunda Başkan Düzgün Küçükdoğan'ın davetiyle bir araya gelerek 2024 yılı çalışma programını kabul etti.

2024 yılı birinci dönem programını görüşmek ve ’Edebiyat Atölyesi’’ ile kitap okuma gruplarını oluşturmak amacıyla yapılan toplantıya Duisburg ve çevresinde oturan, resam, yazar, şair ve edebiyatseverler toplantıya katıldı.

Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi

Başkan Düzgün Küçükdoğan, Ku-Li'nin çalışmalarından dolayı memnuniyetini dile getirerek, "AWO OV Marxloh International" derneği olarak son yıllarda birçok alanda başarılı çalışmalar yürüttüklerini ve bu çalışmaların dernek bünyesinde ve toplumda büyük destek gördüğünü belirtti. Başkan, Duisburg ve çevresindeki yazarlar, şairler, ressamlar, sanatçılar ve edebiyat/sanatla ilgilenen dernek üyeleri ve dostlarıyla birlikte bir edebiyat ve sanat topluluğu oluşturma girişiminin başarılı bir şekilde gerçekleşeceğine inandığını’’ifade etti.

Toplantıda, Eğitmen-Yazar Mevlüt Asar'ın öncülüğünde hazırlanan yeni çalışma raporu, Özlem Tanrıverdi ve Gülseç Aydın tarafından katılımcılara sunuldu.

Avustralya'da "Australian National University" Avusturya Nasyonal Üniversitesi'nden bir akademisyen olan Edebiyat araştırmacısı Dr. Burcu Çevik yapılan toplantıya davetli olarak katıldı.

Toplantıda çalışmaları hakkında bilgi veren Edebiyat araştırmacısı Dr. Burcu Çevik Avustralya'da yaklaşık 60 bin göçmenin yaşadığını belirtti. Göçmen sayısının az olmasının, edebiyat alanındaki çalışmaların da kısıtlı olduğu anlamına geldiğini vurguladı. Dr. Çevik, Avrupa'da ise durumun farklı olduğunu söyleyerek, burada doğmuş ve büyümüş gençlerin kendi aralarında anadillerini konuştuklarını, bu durumun kendisi için şaşırtıcı olduğunu ifade etti. Ayrıca, gençlerin ülkelerinde tatil yapmalarının avantajlı bir durum olduğunu belirtti.

Dr. Burcu Çevik'in bilgilerinden sonra "Edebiyat ve Sanat Topluluğu" (Ku-Li), gelecek dönem çalışmaları hakkında toplantıya devam etti. 2024 1. Dönem Programı görüşüldü ve onaylandı. Alt gruplar oluşturulması (Edebiyat İşliği / Türkçe ve Almanca kitap/okuma), içerik ve çalışma takvimlerinin belirlenmesi, grup moderatörlerinin/sözcülerinin seçilmesi gibi konular ele alındı.

Oy birliği 2024 yılı birinci dönem programı oy birliği ile kabul edilerek, Edebiyat ve Yazım İşliği Grubu, Türkçe ve Almanca kitap okuma kulübü grupları belirlendi.