Yunanistan Komünist Partisi ve Komünist Gençliği üyeleri, Dedeağaç’tan Bulgaristan’a giden ABD-NATO askeri teçhizat ve tanklarını taşıyan bir treni durmaya zorladı.

Fransa'da seçimler sol ittifakın sürpriz zaferiyle sonuçlandı Fransa'da seçimler sol ittifakın sürpriz zaferiyle sonuçlandı

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Komünist Gençliği (KNE) üyeleri, Dedeağaç kentinden Bulgaristan’a giden ABD-NATO askeri teçhizatı ve savaş araçlarını (tanklar) taşıyan bir trene abluka kurdu.

Yunanistan merkezli 902 portalının haberine göre KKE ve KNE üyeleri, pankart ve bayraklarla trenin önünde durarak demiryolunu bloke etti ve treni durmaya zorladı. Ayrıca protestocular zırhlı araçları sprey boyayla boyayarak üzerlerine “Katiller evinize dönün” ifadesini yazdı.

“Dedeağaç emperyalistlerin kalesi değil, halkların limanıdır” sloganı atan eylemciler Dedeağaç’ın geniş bir NATO askeri üssüne dönüştürülmesine son verilmesini talep etti. Komünistlerin protestosu başarılı oldu ve askeri teçhizat geri çekilmek zorunda kaldı.

Dedeağaç’taki KKE ve KNE üyelerinin ABD-NATO güçlerine karşı ilk protestosu değil. İki yıl önce, Nisan 2022’de Ukrayna’ya askeri teçhizat ve savaş araçları taşıyan bir tren konvoyuna da benzer bir abluka uygulanmıştı.

KKE ve KNE Örgütleri ayrıca Ukrayna’daki savaşı ve Yunanistan’ın bu savaşa katılımını kınayan bir mesaj gönderdi.

Dedeağaç’taki ABD varlığı

Dedeağaç özellikle Ukrayna savaşı üzerine ABD ordusunun Avrupa’daki en önemli lojistik üslerinden biri haline geldi. Avrupa’ya yapılan silah sevkiyatının büyük bölümü Dedeağaç üzerinden gerçekleştiriliyor. ABD’nin binlerce tankı, helikopteri, mühimmatı ve askeri personeli önce buraya, daha sonra kıta içine taşındı. Atina, 2021’de imzalanan savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde 156’ncı motorlu topçu taburuna ait “Yanuli” kışlasını ABD’ye üs olarak tahsis etmişti. (Kaynak: Gazete Pencere)