Başkent Berlin'in doğusundaki Karl-Marx-Allee caddesi üzerinde bulunan 'Kosmos' adlı sinemada gerçekleşen kurultaya basının yoğun ilgisi dikkat çekti.

Cumartesi günü saat 10'da başlayan BSW kurultayına sadece kurucu üyeler ve basın mensupları alındı. Aralarında çok sayıda göçmen kökenli eski Sol Partilinin görev aldığı BSW kurultayı akşam saat 19.00'a kadar devam etti.

450’e yakın üyenin katıldığı kurultayda haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılacak BSW adayları belirlendi.

Berlin’deki kurultayda partinin diğer yöneticileri de belirlenirken, Shervin Haghsheno, Friederike Benda ve Amid Rabieh Genel Başkan Yardımcısı, Lukas Schön Genel Sekreter, Ralph Suikat ise Sayman seçildi. Eski Sol Parti AP milletvekili Fabio De Masi ile 2020'de Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı olarak görev yapan eski SPD’li Thomas Geisel aday listesinde ilk sıralarda yer aldı. Öte yandan Sol Parti’den 2009 yılında Türkiye kökenli ilk Duisburg Belediye Başkanı seçilen Erkan Kocalar da BSW'nin AP milletvekili aday listesindeki 20 isim arasında 7’inci sırada yer aldı.

SCHOLZ HÜKÜMETİNE SERT ELEŞTİRİ: AVRUPA'NIN EN APTAL HÜKÜMETİ

BSW lideri Sahra Wagenknecht, iktidardaki SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümetini çok sert bir dille eleştirdi.

Wie Turkish Airlines Erdogan-Fans geheime Rabatte gewährt Wie Turkish Airlines Erdogan-Fans geheime Rabatte gewährt

Berlin'de 8 Ocak'ta kurulan “Sahra Wagenknecht İttifakı”nın parti konferansı, federal hükümete yönelik birçok eleştirinin gündeme taşınması ve sistemden memnun olmayan seçmenlere BSW'ye katılmaları çağrısı ile başladı. Eşbaşkan Wagenknecht, politikanın değişmesi gerektiğini söyledi. Wagenknecht yaptığı konuşmada, "Toplumumuzda sarsılmak üzere olan bir şeyler var. Çok fazla sorunda, belirsizlik var ama aynı zamanda buna öfke de var" dedi.

Wagenknecht, hükümetin Almanya’yı krize, hatta savaşa sürüklediğini ileri sürdü. “Almanya’nın yeni bir politikaya ihtiyacı var. Bu hükümet gitmeli. Vatandaşın sorunlarına çözüm bulamayan, hatta vatandaşın sorunlarından habersiz olan bu hükümete halk güvenini yitirmiştir” diyen Wagenknecht, “Avrupa’nın en aptal hükümeti” olarak nitelendirdiği Olaf Scholz hükümetini sağ popülist Almanya için Alternatif’i (AfD) güçlendirmekle suçladı.

"HÜKÜMETTEKİ POLİTİKACILARIN SOKAKLARA ÇIKMASI İKİYÜZLÜLÜKTÜR"

Wagenknecht'e göre Nazilerin ve aşırı sağcı AfD'nin başarısı, "AfD'nin mükemmel çalışmasının sonucu değil",  trafik ışığı koalisyonunun başarısızlığıdır. Wagenknecht, "Federal hükümetteki politikacıların sağa karşı sokaklara çıkması ikiyüzlülüktür" dedi.

Wagenknecht, “Milyonlarca emeklinin ne kadar emekli aylığı aldığını bilmeyen, insanların bu yükün altından kalkıp kalkamayacağını düşünmeden ‘Kalorifer Yasası’nda ısrar eden bu hükümetin yanlış politikaları aşırı sağı güçlendirmektedir” diye konuştu.