Kocaeli Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunu Talip G., Almanya'nın Hamburg şehrinde ticari faaliyet gösteren iki şirketin sahibiydi. Şirketlerden biri otomobil parçaları ihracat ederken, diğeri ise geçici gümrük depolama hizmeti veriyordu. Talip G. aynı zaman da Türkiye'de lojistik ve uluslararası taşımacılık sektöründe hizmet veren ünlü bir kargo şirketinin ortağıydı.

PARALAR GÜNGÖREN'DE YÜKLENDİ

İddiaya göre İstanbul Güngören'de uluslararası taşımacılık hizmeti veren bir kargo şirketi, 2023 Haziran ayında ancak büyüteçle bakıldığında sahte olduğu anlaşılabilen ve genellikle filmlerde ya da tiyatrolarda kullanılan "prop copy" ya da "film parası" olarak kullanılan bir tır dolusu sahte parayı Amerika'daki alışveriş sitelerinde satılacağını belirterek Almanya'ya soktu. Paraların sahte olduğunun belirtilmesi nedeniyle gümrük kontrollerinde sorun yaşanmadı.


İŞADAMININ DEPOLARINA GETİRİLDİ

İddiaya göre ilk sevkiyat, 23 Haziran tarihinde Amerika'nın Memphis şehrinde bulunan Amazon depolarına yapıldı. 100 dolarlık banknotlar halinde toplam 66 kilo ağırlığındaki 3 koli, Türk asıllı Doğan Y.'ye gönderildi.


İÇ GÜVENLİK BAKANLIĞI İKAZ ETTİ

Sevkiyatlar belli aralıklarla devam ederken, 6 Eylül tarihinde ABD Gümrük ve Sınır Koruması (U.S. Customs and Border Protection) Talip G.'ye bir elektronik posta göndererek sahte paralara el konulduğunu bildirdi. Paraların el konulma nedeni ise gerçek paralardan ayırt edilemediği ve piyasaya kolaylıkla sürülebileceği gösterildi.


UYARILARA RAĞMEN İMHA EDİLMEDİ

ABD Gümrük ve Sınır Koruması (U.S. Customs and Border Protection) iddiaya göre sevkiyatın devam etmesi nedeniyle Almanya Kiel Kriminal Soruşturma Dairesi'ne olayla ilgili ayrıntılı bir rapor gönderdi. Soruşturma kapsamında paraları inceleyen Deutsche Bank bu banknotların günlük ödeme işlemlerinde gerçek parayla karıştırılabildiğini ve suç teşkil ettiğini bildirdi.

Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması

BASKINDA ELE GEÇİRİLDİ

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Talip G'ye ait ev, iş yeri ve depolara 6 kişilik özel bir tim baskın düzenledi. Operasyonda karton kutulara yerleştirilmiş 103 milyon sahte ABD doları ele geçirildi. Ancak depoda kimseye ulaşılamadı.

TÜRKİYE'DE OLDUĞU BELİRLENDİ

Talip G. İçin yakalama kararı çıkartılırken, işadamının Türkiye'de olduğu ortaya çıktı.