Kuruluş aşamasındaki Vietnam ile Dostluk ve İşbirliği Derneği tarafından Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte, Vietnam milli kurtuluş savaşının önderi Ho Şi Minh’in 133. doğum günü kutlandı.

KRT'den İpek Avcı tarafından sunulan etkinlik, Babil’den Sonra program yapımcısı Ercüment Gürçay’ın hazırladığı Ho Şi Minh’in hayatından kesitleri içeren video gösterisi ile başladı.Video gösterisinin ardından oyuncu ve yönetmen Ali Yaylı sahneye geldi ve Ataol Behramoğlu, Osman Türkay ve Eray Canberk tarafından dilimize kazandırılan Ho Şi Minh şiirleri okudu.

Ali Yaylı’nın şiir okuması sonrasında kuruluş aşamasındaki Vietnam Dostluk ve İşbirliği Derneği kurucu başkanı Ali Rıza Özkan, Ho Şi Minh ve Vietnam ve Türkiye ilişkilerinin tarihsel kökleri hakkında bir konuşma yaptı.

İsviçre'de burka yasağına uymayanlara para cezası İsviçre'de burka yasağına uymayanlara para cezası

Konuşmalarda, dünyanın en yoksul ülkelerinden birisi iken, kurtuluştan sonra Vietnam’ın büyük bir kalkınma hareketi başlattığı ve özellikle 2008’den sonra hızla büyüyerek küresel bir üretim üssüne dönüştüğüne dikkati çekildi. 

Etkinliğin sonunda halk şairi İsmail Aydoğmuş, Vietnam ve Ho Şi Minh’e adadığı bir şiirini okudu.