Sosyal medya platformu Instagram'da İsrail ürünlerine boykot çağrısı yapan Alman sunucu tarafsızlık kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle işten çıkarıldı. 

29 yaşındaki sunucu işten çıkarılmasının ardından yaptığı paylaşımla, "Filistin için konuşan tüm sesler Almanya'da susturulmaya çalışılıyor" dedi.

İşine son verildi

Güney Batı Alman Radyo Televizyon Kurumundan (SWR) yapılan açıklamada, Fares'in, sosyal medya hesabında İsrail ürünlerini boykot etmek için üretilen bir uygulamanın kullanımını paylaşması nedeniyle görevine son verildiği ifade edildi.

Tarafsızlık kuralını ihlal ettiği belirtildi

Açıklamada, SWR'nin dijital diyalog formatı "MixTalk "ı sunan Fares'in, bir programın bağımsızlığını ve güvenilirliğini korumak için tarafsızlık görevi olduğu ancak sosyal medyadaki paylaşımında kendisinin bu tarafsızlıktan yoksun olduğu belirtildi.

"İlkelerin ihlal edildiğini düşünmektedir"

Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı

SWR'nin sosyal medya için açık kuralları olduğuna işaret edilen açıklamada, "Gazeteciler elbette siyasi bir görüşe sahip olsalar da, SWR'nin bağımsızlığı sosyal medya faaliyetleri nedeniyle tehlikeye atılmamalı veya sorgulanmamalıdır. SWR bu özel durumda bu ilkenin ihlal edildiğini düşünmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Boykot çağrısı yaptı

Görevine son verilen Helen Fares ise Instagram hesabından yaptığı açıklamada, "Alman medyası Filistin için konuşan tüm sesleri susturmaya çalışıyor. Bu yüzden daha fazla ve daha yüksek sesle konuşmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Genç sunucu İsrail ekonomisini destekleyen firmalardan ürün almadığı için antisemitizmle suçlanıyor. Ancak Fares, bu değerlendirmenin yanlış olduğunu, çünkü İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı (UAD) önünde soykırımla suçlandığını söylüyor. Fares, kendisini "Bayan Baklava" olarak adlandırdığı Instagram hesabında, kendisinin daha ziyade adalet için ayağa kalkmak isteyen Yahudi halkının yanında olduğunu söylüyor.

Makale, Fares'in özel kanalı ve “Ortadoğu'da Adil Barış İçin Yahudi Sesi” derneği tarafından yayımlandı. Faresö geçmişte de İsrail karşıtı içerikleriyle dikkat çekmişti, örneğin geçen yıl 7 Ekim'de Hamas'ın İsrailli sivilleri katletmesini "hapishaneden firar" olarak tanımlamıştı.