İsrail'de başbakan Netanyahu ve hükümetini istemeyen on binlerce İsrailli, başkent Tel Aviv’de Kirya Askeri Üssü ve Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisi genel merkezinin önünde toplanarak hükümeti protesto etti.

Sayıları 150 bin olduğu açıklanan göstericiler acilen bir rehine anlaşması imzalanmasını talep ederek, erken seçim çağrısı yaptı.

7 EKİM SALDIRISI SONRASI NETANYAHU KARŞITI EN KİTLESEL PROTESTO

Seçim çağrısı yapan İsraillilere müdahale eden polis hükümet karşıtı slogan atan çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Dün İsrail'de aylardır görülen en büyük kitlesel protestolardan biri yaşandı

Dünyada internet krizi: Bankalar, havayolları ve medyada panik Dünyada internet krizi: Bankalar, havayolları ve medyada panik

Tel Aviv'de bir araya gelen on binlerce göstericiler aşırı sağcı başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin sona ermesini ve savaş altındaki Gazze Şeridi'nde tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını talep etti.

Göstericiler Cumartesi akşamı sahil metropolü Tel Aviv'de " Rehineleri canlı, canlı istiyoruz ceset torbalarında değil" sloganları attı. Yerel basında çıkan haberlere göre organizatörler yaklaşık 150.000 katılımcıdan söz etti. Bu, İslamcı Hamas'ın geçen yıl 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği terör saldırısından bu yana Tel Aviv'deki en büyük gösteriydi. Netanyahu'nun liderliğine karşı Kudüs, Hayfa, Beerşeba ve diğer yerlerde de kitlesel protestolar düzenlendi. Halk yüksek sesle yeni seçim talebinde bulundu.

Times of Israel'in haberine göre, iç istihbarat teşkilatı Shin Bet'in eski başkanı Juval Diskin, Tel Aviv'deki mitingde hükümeti kınadı ve Netanyahu'yu "devlet tarihindeki en kötü ve en başarısız başbakan" olarak nitelendirdi. Diskin, hükümeti savaşı kötü yönetmekle, "'toplam zafer' yalanı, sorumluluktan tamamen kaçmak" ve "ABD ile stratejik ilişkilerimizi yok etmekle" suçladı. Netanyahu hükümeti "kaçırılan kardeşlerimizi ülkelerine geri göndermek için her fırsatı" kaçırıyor dedi.

"GAZZE DE 120 CİVARINDA REHİNE VAR"

Wall Street Journal yakın zamanda kaçırılanların hâlâ hayatta olan sayısının yalnızca 50 civarında olabileceğini bildirdi. Resmi olarak Gazze'de hâlâ 120 civarında rehine bulunuyor. Göstericiler Netanyahu'yu aşırıcı koalisyon ortaklarının taleplerine boyun eğmek ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki anlaşmayı engellemekle suçladı. Bazı bakanlar, İslamcılarla varılacak bir anlaşmaya, ateşkesi ve Filistinli mahkumların İsrail hapishanelerinden serbest bırakılmasını da içereceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.