Anayasayı Koruma Dairesi'ne göreyse IZH İran rejimini destekliyor. Leipzig Kitap Fuarı Sözcüsü Julia Lücke, uzun ve yasal incelemelerin ardından Hamburg İslam Merkezi'nin (IZH), Leipzig Kitap Fuarı'na katılamayacağını açıkladı.

Avrupa Ligi ve Avrupa Kupası Kura Çekimleri Belli Oldu Avrupa Ligi ve Avrupa Kupası Kura Çekimleri Belli Oldu

Leipzig Kitap Fuarı'na kabul edilmedi

Hamburg İslam Merkezi'nin (IZH), Leipzig Kitap Fuarı'na katılımı Hamburg Anayasayı Koruma Bürosu'na göre İran'daki insan hakları ihlallerine destek vermesi nedeniyle kabul edilmedi. Alman-İsrail Topluluğu Başkanı ve Federal Meclis eski Yeşiller Üyesi Volker Beck'in geçtiğimiz günlerde IZH'nin Leipzig Kitap Fuarı'na katılmasının engellenmesini istemiş, Leipzig Kitap Fuarı yetkililerine ve federal hükümetin Kültür ve Medyadan Sorumlu Başkanı Claudia Roth'a (Yeşiller) çağrıda bulunmuştu. Tüm bu gelişmelerin ardından Leipzig Kitap Fuarı Sözcüsü Julia Lücke, uzun ve yasal incelemelerin ardından Hamburg İslam Merkezi'nin (IZH), Leipzig Kitap Fuarı'na katılamayacağını açıkladı.

Hamburg İslam Merkezi'nin İran bağlantısı

Twitter paylaşımlarında, İran'daki insan hakları ihlallerine ve Molla Rejimine destek verdiği ileri sürülen, IZH'nin Hamburg Anayasayı Koruma Bürosu tarafından gözetim altında tutulduğu, Federal İçişleri Bakanlığının da söz konusu merkezi kapatmanın mümkün olup olmadığını araştırdığı öğrenildi.

Alman basınında Mavi Cami şeklinde de tanınan Alster Gölü kenarındaki İranlı Şiilerin camisinde kurulan İZH, 1993 yılından bu yana Anayasayı Koruma Dairesi tarafından gözetleniyor. Merkezi, "Tahran rejiminin Avrupa'daki ileri karakolu" olarak gören yetkililer, ideolojik, örgütsel ve personel desteğin söz konusu merkezden sağlandığını düşünüyor. Öte yandan IZH ile İran hükümeti arasındaki mektuplar, merkezin şu anki başkanı Mohammad Hadi Mofatteh'in doğrudan İran liderinin ofisiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Öte yandan İZH, Anayasayı Koruma Dairesi tarafından yapılan gözetlemeye karşı şikayette bulundu ancak henüz idare mahkemesi kararını açıklamadı.