Mehmet TANLI / Köln

Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı” Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı”

‘’Anadoludan sesler, tınılar, ezgiler ‘’ adlı Konserde Anadolu'nun zengin ve derin müzik kültürünün ürünü olan ezgiler sekiz dilde seslendirilecek.

2013 yılında kurulan Intertürk Derneği göçmenlerin toplumsal yaşama Köln'deki kültürel hayata katılımı içinde faaliyet gösteriyor.  Irkçılık ve ayrımcılıkla da mücadele eden dernek hayatın bir çok alanında Kölnlü göçmenlerin severek gittiği, destek, yardım aldığı bir adres, sosyal kurum olmuş durumda.

Sekiz farklı dilde ezgiler seslendirilecek

Sekiz farklı dilde halk ezgilerini seslendiren bu grup, koro şefi Mehmet Akbaş ve piyano öğretmeni Emin Alıcı yönetiminde faaliyet göstermektedir. 25 kişilik grup, çeşitli konserlerde yer aldı ve şimdi Lutherkirche’de sahne alacak.

Türkiye’den katılan Keman Virtüözü Erdem Altınses, Perküsyon da Ömer Avcı, Piyanoda M. Emin Alıcı, Gitarda Irmak Karaca, Temburda Mustafa Demir ve Bağlamada Umut Altıntaş ayrıca Nurullah Turgut Erbane de konuk müzisyen olarak da bu konserde sahne alacaklar.

Çokkültürlü coğrafyanın sesi ve Kürt müziğinin Avrupa’daki öncülerinden sanatçı Mehmet Akbaş, InterKultur e.V. Korosu ile 3 Ekim 2023 tarihinde Köln Filarmoni’de diğer koro gruplarıyla birlikte konser verdi. Şimdi, iki yıldır yönettiği InterKultur korosuyla 22 Aralık’ta Lutherkirche’de sekiz dilde seslendirilen ezgilerle dinleyicilerle buluşacak.

InterKultur Korosu bu konsere Köln ve çevresindeki tüm dostları bekliyor.