Alman çiftçiler traktörleri ile “Çok fazla çok fazladır! Yeter artık!” sloganıyla başkent Berlin’de gösteri yaptı..

Hükümetin (SPD, Yeşiller ve FDP) 2024 yılı bütçesinde milyarlarca Euro tasarruf nedeniyle çiftçilere dönük sübvansiyonlara son verme ve özellikle de traktörler başta olmak üzere tarım araçları için vergi muafiyeti ile mazota desteği sonlandırma kararı sert tepkiye yol açtı.

ANLAMAK İÇİN AÇ MI KALMALISINIZ?

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

Alman Çiftçiler Birliği’nin (DBV) çağrısı üzerine hükümetin kararını protesto etmek için binlerce çiftçi dün sabah erken saatlerden itibaren traktörlere binerek Berlin Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen gösteri için hareket etti. Gösteride birçok traktörün önüne asılan "Anlamak için önce aç mı kalmalısınız? yazılı dövizleri dikkat çekti

Binlerce çifçinin yer aldığı gösteride ‘Çok fazla çok fazladır! yeter artık!’ sloganı atan ve rengarenk dövizler taşıyan çiftçiler, traktörlerine ‘Ampel weg!’ ‘Ampel Go Home’ (Trafik lambası koalisyonu defol git!), yazılı pankartlar asarak hükümetin tarım politikasındaki kısıtlamalarını protesto etti. 

Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir'in ( Yeşiller), konuşması sırasında çiftçilere sübvansiyonların kesilmemesi için Bakanlar Kurulu’nda uyarıda bulunduğunu söylemesi samimi bulunmayarak uzun süre yuhalandı. 

DBV Başkanı Joachim Rukwied ise, koalisyon hükümetinin sübvansiyonları durdurmasını sert dille eleştirerek, çiftçilerin sabrının tükendiğini belirtti. Rukwied, hükümetin bu konuda değişiklik yapmazsa "Almanya’nın her yerinde yollara düşeceğiz” dedi.