Hollanda İşçi Partisi Milletvekili ve eski  AB Türkiye raportörü Kati Piri, Twitter'dan yaptığı paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"Muhalefet kazansaydı, AB ile Türkiye arasındaki bağlar farklı olabilirdi. Bu ülkeye hala AB'ye aday ülke dediğimiz için utanıyorum.”

Kati Piri'nin, "bir otokrata "iyi şanslar" dilemek ve bir "dost" demek. Çünkü sığınmacıların 'akını sınırlamak' için buna ihtiyacınız var." ifadeleri dikkat çekti.

İşte Kati Piri'nin konuyla ilgili diğer Twitter paylaşımları:

"Erdoğan'ı yeniden seçilmesini tebrik eden tüm AB liderlerine soru: AB değerlerini savunan, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün tesisi için oy veren 25 milyon seçmene de bir mesajınız var mı?"

"Erdoğan Türkiye'yi bir otokrasiye dönüştürdü. Muhaliflerini hapse atan, medyayı ve yargıyı kontrol eden adamı yenmek neredeyse imkansızdı.

Buna rağmen ülkenin yarısının farklı bir yön istediğini gösterdiniz. Umut etmeye devam et! AB de Türkiye'deki demokratları unutmayabilir."

Aşırı sağcı siyasetçi Erdoğan’a oy verenlere seslendi: Güle güle

Hollanda'nın aşırı sağcı lideri Geert Wilders, Erdoğan'ın ikinci turda zaferini ilan etmesinden sonra sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlarda bulundu.

"Barış Zirvesi'ne Rusya'nın da müdahil olması gerekiyor" "Barış Zirvesi'ne Rusya'nın da müdahil olması gerekiyor"

Özgürlük Partisi’nin lideri olan ve sık sık yaptığı ırkçı açıklamalarla gündem olan Wilders, Hollanda’da yaşayan Türkiye kökenlilerin Erdoğan’a oy vermesini eleştirdi.

Wilders, “Hollanda’da İslamofaşist Erdoğan’a oy veren tüm Türklerin artık çantalarını toplayıp Türkiye’ye taşınmasını temenni ediyorum. Güle güle!” ifadesini kullandı.

Geçmişte Türkiye ve İslam karşıtı açıklamalarıyla büyük tepki çeken Wilders, daha önce Erdoğan’ı da sert bir şekilde de eleştirmişti.

PCO: Erdoğan'ın kazanması emperyalizme karşı mücadele

Hollandalı siyasetçilerden gelen sert tepkilerin tersine Brezilya İşçi Davası Partisi ise Erdoğan'ı destekleyen bir mesaj paylaştı.

Brezilya'da solcu Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın İşçi Davası Partisi Twitter'dan "Erdoğan'ın Türkiye'deki zaferi, emperyalizmin bir başka yenilgisidir. Dünya halkları, tekellerin dünya diktatörlüğüne karşı ayaklanıyor." İfadelerini kullandı.

İspanyolca ve Türkçe olan Twitter paylaşımında Erdoğan'a açık destek dikkat çekti:

"PCO, emperyalizme karşı mücadelesinde Türk işçilerinin yanındadır. Brezilyalılar da aynı mücadeleyi veriyor. Erdoğan'ın zaferi, emperyalizm için bir yenilgiydi. Bu nedenle, tüm dünya halkları için bir zaferdi. Dünyanın bütün işçileri, birleşin! Kahrolsun emperyalizm!"