Hollanda Maliye Bakanı Sigrid Kaag, aldığı tehditler nedeniyle siyaseti bırakacağını açıklarken, Türkiye kökenli Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz ise Mark Rutte’nin yerine başbakanlık koltuğuna aday olduğu duyurdu.

AB'de kadına yönelik şiddete karşı ortak yasa AB'de kadına yönelik şiddete karşı ortak yasa

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, pazartesi günü yaptığı açıklamada erken seçimlerden sonra politikaya veda edeceğini açıklamıştı. DW Türkçe’nin haberine göre Rutte ve Kaag dışında, seçimlerden sonra siyaseti bırakacağını açıklayan bir diğer isim ise Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra oldu.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin siyaseti bırakma kararının ardından, halefi olmaya aday isimler arasına Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz de katıldı. Hollanda Adalet Bakanı Yeşilgöz, De Telegraaf gazetesine verdiği demeçte, “Ülkemizi daha güçlü ve dirençli yapmaya hazırım. Daha güvenli, daha zengin ve geleceğe hazır.” dedi.

Yeşilgöz, partisi VVD’nin (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi) başbakan adayı olmak istediğini söylerken De Telgraaf ise VVD yönetiminin muhtemelen hafta sonuna kadar Yeşilgöz’ü öncelikli aday olarak partililere önereceğini yazdı. 2017’de ilk kez milletvekili seçilen Yeşilgöz, 2021’de İklimden Sorumlu Müsteşar, 2022’de de Adalet Bakanı oldu. Hollanda tarihinde bugüne kadar kadın ve göçmen kökenli bir siyasetçi henüz başbakanlık koltuğuna oturmadı.