Hanau'daki Marktplatz Meydanı’nda düzenlenen anma törenine aralarında hayatını kaybedenlerin yakınları ile Almanya Federal İçişleri Nancy Faeser, Hessen eyalet Başbakanı Boris Rhein, bir grup eyalet parlamentosu milletvekili ve çok sayıda göçmen kökenli katıldı.

Kent merkezindeki meydanda yapılan konuşmalar, ileri sürülen talepler ve Alman devlet yetkililerine karsşı yapılan sert eleştiriler ile anma töreni, aşırı sağcı faşist saldırıları ve ırkçılığı protesto gösterisine dönüştü.

Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky’nin öncüğünde ‘Unutmaya karşı - Hoşgörü ve insan onuru için’ sloganıyla düzenlenen anma etkinliğine çok sayıda göçmen kökenlinin katıldığı dikkat çekti.

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, Alman resmi çevrelerine ve Almanya’da politik sorumluluk taşıyanlara kendilerine yeteri kadar sahip çıkılmaması ve cinayetlerin tüm boyutlarıyla aydınlatılmaması nedeniyle sert dille eleştirdi.

Oğlu Sedat Gürbüz’ün acısını hergün yüreğinde taşıdığını açıklayan annesi Emiş Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Kaminsky’ye daha fazla beklemeden kent merkezinde bir meydana kurbanlar anısına bir anıt yaptırma çağrısında bulundu.

KfW'nin, Deutsche Telekom Grubu’ndaki hisseleri satılacak KfW'nin, Deutsche Telekom Grubu’ndaki hisseleri satılacak

Emiş Gürbüz, Claus Kaminsky’ye “Bunu yaptırmazsanız, tarihe ‘Bir şey yapmayan Başkan’ olarak geçeceksiniz. Eğer bir anıt dikilemiyorsa bu saldırıdan ders alınmadığını gösterir” dedi. 

Irkçı Alman Tobias Rathjen tarafından 19 Şubat 2020 de öldürülen göçmen gençlerinin isimleri şöyle:

Ferhat Unvar (22), Sedat Gürbüz (30), Fatih Saraçoğlu (34), Gökhan Gültekin (37), Mercedes Kierpacz (35), Hamza Kurtoviç (21) Said Nesar El Hashemi (21), Vili Viorel Pun (23), Kaloyan Velkov (32).