DİSK'e tepki gösteren Kemal Türkler’in kızı anmaya katılmadı DİSK'e tepki gösteren Kemal Türkler’in kızı anmaya katılmadı

Soruşturmayı yürüten Alman makamları, Düsseldorf’ta yaptıkları açıklamada, cuma günü ele geçirilen kokain miktarının 35 tondan fazla olduğunu belirtti.

Deniz yoluyla ülkeye gelen uyuşturucular, konteynerlerde meyve kasaları ve diğer malların arasına gizlendi. On konteynerden dokuzu durduruldu. Operasyonu yürüten güvenlik birimleri, uyuşturucunun piyasa değerinin 2.6 milyar Euro olduğunu açıkladı.

Narkotik müfettişleri geçen yıl Hamburg Limanı’nda yaklaşık 25 ton, Rotterdam’da sekiz ton ve Kolombiya’da yaklaşık üç ton kokain ele geçirmişti. Kaçakçılığın arkasında yaşları 30 ila 54 arasında değişen sekiz şüphelinin olduğu belirtiliyor.

İki şüpheli Almanya ve Türkiye'den, diğerleri ise Azerbaycan, Bulgaristan, Fas ve Ukrayna'dan geliyor. Yedi kişi yaklaşık iki haftadır gözaltında tutuluyor.

Kuzey Ren-Vestfalya’dan bir iş insanının, nakliyeleri yasal göstermek için posta kutusu şirketi olarak Mannheim'de 100 şirket kurduğu kaydedildi. ‘OP Plexus’ adı verilen soruşturma Düsseldorf Savcılığı’na bağlı Organize Suçlar Merkez Ofisi tarafından yürütüldü. Kokain bulunmasıyla bağlantılı olarak düzenlenen baskına Kuzey Ren-Vestfalya, Bavyera, Berlin, Brandenburg, Hamburg, Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerindeki güvenlik birimleri katıldı.