Hamburg'da şehir merkezinin en işlek yerlerinden Jungfernstieg semtindeki Ludwig- Erhard caddesi üzerinde başlayan ırkçılığı ve aşırı sağcı AfD'yi protesto eden gösteride "Bir kez daha mı, asla!" şeklinde tarihe de gönderme yapan pankartlar taşındı. 

On binlerce kişi barışçıl gösteri yaptı

Polise göre öğleden sonra gösteriye 60.000'den fazla katılımcı geldi; organizatörler ise 100.000 civarında olduğunu söyledi. Protestoya her yaştan insan ve çok sayıda küçük çocuklu aile katıldı. Birçoğunun ellerinde "Demokraside uyuyanlar diktatörlükte uyanır" veya "Sağcılar yerine insan hakları" gibi sloganların yer aldığı kendi hazırladığı pankartları vardı. 

"Demokrasimiz ve çeşitlilik için, Hamburg AfD'ye karşı birlikte duruyor" sloganıyla düzenlenen gösteride, aşırı sağcı AfD aleyhine sloganlar atıldı ve yabancı düşmanlığı ile ırkçılığa tepki gösterildi.

Fridays for Future hareketinin organize ettiği gösteride konuşan İran kökenli televizyon yapımcısı Michel Abdollahi, "Naziler gidene kadar sokaklarda olacağız. Vatanımı ikinci kez kaybetmek istemiyorum. Siz de kesinlikle istemiyorsunuz. Bırakın Naziler gitsin, biz burada kalalım." ifadesini kullandı.

İklim aktivisti Luisa Neubauer, burada yaptığı konuşmada, "Correctiv'in araştırmacı haberinin (aşırı sağcıların Postdam'daki gizli toplantısı) buzdağının görünen kısmı olduğunu fark etmemiz gerekiyor. Bugün Hamburg, demokrasiye sahip olduğumuzu değil, demokrasiyi yaşadığımızı gösteriyor. Bu çok önemli, çok anlamlı." dedi.

Irkçılığı ve aşırı sağcı AfD'yi protesto eden on binlerin katıldığı gösteride, Filistin bayrakları taşıyan bir grup katılımcı dikkat çekti. 

NE OLMUŞTU?

Almanya'da son yapılan anket: Koalisyon oy kaybediyor Almanya'da son yapılan anket: Koalisyon oy kaybediyor

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında başkent Berlin yakınlarındaki Postdam kentinde, aralarında ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partili politikacıların da bulunduğu Alman aşırı sağcıların ülkede yaşayan milyonlarca göçmen kökenliyi sınır dışı etme ‘Tersine Göç’ (Remigration), planı açığa çıkmıştı. Correctiv araştırmacı gazetecilik kuruluşu tarafından ortaya çıkarılan gizli planda, 2 milyona yakın göçmenin bir Afrika ülkesine zorla sınır dışı edilmeleri üzerinde konuşuldu. Sınır dışı planının, Avusturyalı aşırı sağcı Martin Sellner ile ekibi tarafından oluşturulduğu ve iktidara gelmesi durumunda AfD'nin planı aynen uygulaması üzerinde durulduğu ifade edildi. Gizli toplantıda muhafazakâr parti CDU'nun iki üyesinin de hazır bulunduğu belirtildi..