Süheyla KAPLAN / Almanya

Almanya'nın Hannover kentinde yaşayan 1982 Bingöl doğumlu ve beş çocuk babası Ersin Kilit, 2024 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerde DEM Parti'den Karlıova İlçe Belediye Eş Başkanlığı için aday aday başvurusunda bulundu. 

Ersin Kilit, Hannover kentinde işletmesi aracılığıyla çok sayıda kişiye davetiye yollayarak Almanya'ya girişleri sağladığı gerekesiyle üç yıl önce mahkeme önüne çıkarılmış ve burada Kilit, gri pasaport olayıyla ilgili asıl suçluların Türkiye'de yargılanması gerektiğini söylemişti. Mahkeme yeterli delil olmadığını gerekçe göstererek ekonomik sıkıntı yaşadığı ve sanığın o dönem işsizlik parası olmamasından dolayı 900 avro adli para cezasına çarptırmıştı. 

NE OLMUŞTU?

İddianameye göre sanık Ersin Kilit, Alman İkamet Yasası'nın 96'ncı maddesi uyarınca 'insan kaçakçılığı' ile suçlanmaktaydı. İddianamede de savcılık Ersin Kilit'i 'Almanya'ya 53 kişiyi Türkiye'den davet etmek, bunlardan da 46'sının hizmet pasaport işe gelmesini sağlamakla' suçluyordu. İddianamede ayrıca sanık Ersin Kilit'in davet ettiği kişilerle ilgilenmediği, onlara kalacak yer ayarlamadığı gibi Almanya'da bir gezi programı da sunmadığı ifade edilerek, sanık 'ülkeye yasa dışı yollardan seyahati mümkün kılan sahte bir davetçi olarak' nitelendirilmekteydi.

Ancak görülen davada sanık avukatların dinlenmesinin ardından 'yeteri kadar delil' olmadığını gerekçe gösteren hakim, sanık Ersin Kilit'in sadece Ordu Korgan Belediye Başkan yardımcısının talebi üzerine 46 kişinin Almanya'ya getirilmesi için davetiye gönderdiğine ve bunun dışında sanığın diğer organize insan kaçakçılığı olaylarında herhangi bir etkisinin olmadığı yönünde hüküm verdi.

Birleşmiş Milletler, İsrail'i ilk kez "kara listeye" ekledi Birleşmiş Milletler, İsrail'i ilk kez "kara listeye" ekledi

Öte yandan sanık Ersin Kilit'in Hannover'de görev yapan Alman avukatı duruşma esnasında yaptığı savunmasında da "Sanık Ersin Kilit herhangi bir mesleği olmayan, genç, saf, temiz kalpli biri olup bu olayda başkaları tarafından kullanılmıştır. Bu olaylarda kesinlikle herhangi maddi bir kazanç elde etmemiştir." ifadesini kullanmıştı.