Festivali düzenleyen Mut! Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay’ın, gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek yazıp, yönettiği oyunda Emrah Demir, Bülent Taş, Aynur Yücer, Anne-Marie Ulrich ve Zekai Karabuğday rolleri paylaştılar.

Nesil çatışması

Hamburg'da ikinci kez izinli radikal İslamcı gösteri Hamburg'da ikinci kez izinli radikal İslamcı gösteri

Oyun, iki ülke arasında yapılan sözleşmeyle geldikleri Almanya’da sadece birkaç yıl çalışıp, bir ev alabilecek kadar para biriktirdikten sonra Türkiye’ye dönmeyi planlayan, anne ve baba ile yaşam merkezleri Almanya’da gören çocukları arasında yaşama, topluma ve iki ülkeye farklı bakış açılarının doğurduğu nesil çatışmasını işledi. Özellikle oyunun göçmen kökenli izleyicileri her sahnede kendi yaşamlarından ve göç hikayelerinden kesitler buldu. Merhum Cem Karaca’nın Almanya’da yaşadığı dönemde bestelediği “Gastarbeiter” şarkısının fon müziği olarak kullanıldığı tek perdelik oyunun 62 yılı aşan göç tarihinde yaşanan acılar, sevinçler kadar hayal kırıklıklarını dile getirmeyi amaçladığını söyleyen Canbay, “Kafasında hep memlekete dönme hayali olan birinci nesil ve artık kendini Almanya’ya ait gören müteakip nesiller arasındaki düşünce farklılığını temel aldım. Bu oyunu, göç tarihi hakkında gençlerde bir duyarlılık yaratmak için özellikle okullarda oynayacağız” dedi.

Almanya Amed Şehir Tiyatrosuna vize vermedi

Festival programda yer alan ve 25 Mayıs'ta sahnelenecek olan Amed Şehir Tiyatrosunun Molière’in eseri “Tartuffe”ü yorumladığı oyun, Almanya Gaziantep Başkonsolosluğunun tiyatro ekibine vize vermemesi üzerine programdan çıkarıldı.