İngiltere'de ana muhalefet İşçi Partisi milletvekili Imran Hussain, Gazze'de 'güçlü bir biçimde ateşkesi savunabilmek için' Çalışanlar İçin Yeni Anlaşmadan Sorumlu Gölge Bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Imran Hussain, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından parti lideri Keir Starmer'a hitaben yazdığı istifa mektubunu paylaşarak gölge bakanlıktan istifasını duyurdu. 

Imran Hussain, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin de çağrıda bulunduğu üzere ateşkesi güçlü bir şekilde savunabilmek istiyorum. Bunu tamamıyla yapabilmek için bu akşam İşçi Partisi'nin gölge bakanlığından ayrılıyorum"

'ATEŞKES TALEBİNİN GÜÇLÜ BİR DESTEKÇİSİ OLMAK İSTİYORUM'

UNICEF açıkladı: Gazze'de her 3 evden 2'si yıkıldı UNICEF açıkladı: Gazze'de her 3 evden 2'si yıkıldı

Çatışmaların yaşandığı son bir ayda 10 binin üzerinde Filistinli ile 1400 İsraillinin öldürüldüğünü kaydeden Hussain, Gazze'de abluka ve ayrım gözetmeden yapılan saldırılar devam ettikçe bu sayıların daha da artacağına dikkati çekti.

Hussain açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in "Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüştü" sözlerine atıfla, "Bu kriz daha da büyürken BM Genel Sekreteri'nin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin, BM kurumlarının, birçok hükümetin, Oxfam, Save The Children ve Uluslararası Af Örgütü gibi sivil toplum örgütlerinin savunduğu insani ateşkes talebinin güçlü bir destekçisi olmak istiyorum" ifadelerine yer verdi.

'DAHA KAÇ BİN MASUM FİLİSTİNLİNİN KATLEDİLMESİ GEREKİYOR?'

İşçi Partili Hussain, 24 Ekim'de yapılan parlamento oturumunda Dışişleri Bakanı James Cleverly'ye, "Bu hükümetin (Gazze'deki) bu vahşeti ve katliamı kınaması için daha kaç bin masum Filistinlinin katledilmesi gerekiyor?" diye sormuştu.