Financial Times, 31 Mart yerel seçimleri sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim zaferine geniş yer verdi.

FT'nin Türkiye muhabiri Adam Samson'un haberinde, İmamoğlu'nun son seçimlerdeki başarısının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en büyük rakibi olarak görülmesine yol açtığı belirtildi ve muhalefet için hayati bir figür olduğu vurgulandı. Haberde, İmamoğlu'nun "karizmatik ve daha yumuşak bir dindar" olarak tanımlandığına dikkat çekildi.

financial-times.jpg

Financial Times, İmamoğlu'nun bu özelliklerinin, laik ideolojiye dayalı olan CHP dışından da oy almasına olanak sağladığını ifade etti. İmamoğlu'nun demokratik ve çeşitliliğe dayalı bir Türkiye Cumhuriyeti vizyonuyla var olmayı hedeflediği belirtildi.

Gazete, İBB Başkanı'nın çalışma masasında Nutuk ve Kuran'ın yan yana durduğuna dikkat çekerek, "İmamoğlu'nun karizmatik bir kampanyacıyla daha yumuşak ve dindar bir figür arasındaki geçişleri yapabilme yeteneği, kendisine CHP'nin hitap ettiği kesimler dışındaki insanlardan da oy kazandırdı" yorumunu yaptı.

Demokrasi Algısı Endeksi'nde Türkiye 47'nci sırada Demokrasi Algısı Endeksi'nde Türkiye 47'nci sırada

İmamoğlu'nun kampanya direktörü Necati Özkan, 1970'te Trabzon'da doğan İBB Başkanı'nın babasının milliyetçi kanatta yer aldığını, annesininse muhafazakar bir dindar olduğunu söyledi.

Haberde, Özyeğin Üniversitesi'nden Murat Somer'in şu yorumlarına da yer verildi:

İmamoğlu'nun çeşitliliklere dayanan geçmişi, farklı kökenlere sahip kişilerle bağ kurmasını sağlıyor; hem sosyal hem de kültürel sınıf bağlamında, hem muhafazakar hem de seküler kişilerle.

Analizde, İmamoğlu'nun 2028'de yapılması planlanan genel seçimlerde aday olup olmayacağına dair henüz açıklama yapmadığına işaret edildi. Erdoğan'la mücadeleye girmesi durumunda bunun, İBB Başkanı'nın "AK Parti'nin popüler olduğu Anadolu'daki etkisini önemli bir sınamaya tabi tutacağı" değerlendirmesi paylaşıldı.