Alman edebiyat derneği Litprom cuma günü yaptığı açıklamada gelecek hafta Frankfurt Kitap Fuarı'nda Filistinli yazar Adania Shibli'nin romanının onurlandırılacağı ödül törenini "İsrail'deki savaş nedeniyle" iptal ettiğini duyurdu. Litprom kararın yazar Adania Shibli ile birlikte alındığını da belirtti. Açıklamada "Şu anda kimsenin canı kutlama yapmak istemiyor" dendi.

Nijerya: Almanya'ya kaçırılan tarihi eserler iade edildi Nijerya: Almanya'ya kaçırılan tarihi eserler iade edildi

'Küçük Bir Ayrıntı' (İngilizce adı 'A Minor Matter') adlı roman, 1949 yılında Filistinli bir Bedevi kızın İsrail askerleri tarafından tecavüz edilip öldürülmesinin gerçek hikâyesini anlatıyor. Romanın Arapça aslından çevrilen Almanca versiyonu 2022'de yayımlanmış, İngilizce çevirisi ise 2020'de Ulusal Kitap Ödülü'ne ve 2021'de Uluslararası Booker Ödülü'ne aday gösterilmişti. Tören, romanın her yıl Afrika, Asya, Latin Amerika veya Arap dünyasından bir yazara verilen ve yayıncılık endüstrisinin en büyük buluşmalarından biri olan Frankfurt Kitap Fuarı'nda takdim edilen bir Alman edebiyat ödülü olan 2023 LiBeraturpreis'i kazanmasını kutlamak amacıyla düzenlenecekti.

Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Juergen Boos yaptığı açıklamada, organizasyonun "Hamas'ın İsrail'e karşı barbarca terörünü" şiddetle kınadığını belirterek,"Düşüncelerimiz kurbanlar, yakınları ve bu savaştan acı çeken tüm insanlarla birlikte" dedi. Boos yaptığı açıklamada, organizatörlerin fuarda "kendiliğinden İsrailli sesler için ek sahne anları yaratmaya karar verdiklerini" söyledi. Litprom, fuarın sona ermesinin ardından ödül törenini düzenlemek için "uygun bir format ve ortam" arayışında olduğunu da söyledi.