Köln’deki ANUGA gıda fuarına Türkiye'den iki firma damga vurdu. Stand ve ürünleriyle SUNTAT ile YAYLA büyük ilgi gördü. Coronadan sonraki en yoğun katılımın yaşandığı Köln- ANUGA Gıda Fuarı’nda boş stand yoktu, müthiş kalabalık vardı.

MUSTAFA BAKLAN: DAHA DA BÜYÜDÜK

Alman ordusunda imamlar görev yapacak Alman ordusunda imamlar görev yapacak

Fuarın 11 numaralı bölgesinde stand açan SUNTAT, hem çok sayıda ziyaretçi çekti hem de sektör önde gelenleriyle yoğun görüşmeler gerçekleştirdi. SUNTAT Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, bu yıl özellikle dondurulmuş gıdada yeni ürünlerle atılım yaptıklarını söyledi. 6 fabrikada 1800 çeşit gıda üreten SUNTAT, 19 alt markayla birlikte 3300 ürünü Avrupa, Kanada ve ABD’yle bir çok ülkeye pazarlıyor.

Mustafa ve Kadir Baklan’ın bizzat tanıttığı SUNTAT, Köln’de ANUGA furanın dikkat çeken firmalarından biri oldu.

Baklan, „Yeni ürün konseptimizle daha da büyüdük. SUNTAT ismiyle ciromuz katlandı. Kuyruk yağlı köfteler, hazır yemekler, İzmir köfte, Ankara tava, tas kebabı, sebzeli köfte, etli kuru fasulyeyi bile artık marketlerde bulabileceksiniz“ dedi. Genel Müdür Kadir Baklan ise SUNTAT‘ın, 6 fabrikada ürettiği ürünleri Kanada’ya kadar göndermenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

ÇOLAKOĞLU: HAYATI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

YAYLA da, fuarın diğer Türk yıldızı oldu. Geniş standlarıyla ilgi çeken ve çok sayıda iş görüşmeleri gerçekleştiren Krefeld merkezli YAYLA, yeni et ve süt ürünleri ile atağa geçti. YAYLA adına konuşan Genel Müdür Ethem Çolakoğlu, „Artık et ve süt ürünlerinin her türlüsünü üretiyoruz. 380 ürünle her alanda varız. Türk ve Avrupalı damak tadını yakaladık. Hazır mangal sucuk, lokma sucuk gibi ürünlerimiz ilgi çekiyor. Ekolojik ayrıştırılabilir ürünler ve paketler yapıyoruz. YAYLA yeni ürünlerle hayatı kolaylaştırıyor“ diye konuştu.

BÖREK EXPRESS GELİYOR

YAYLA’ya fuarda ilgi büyüktü. Şirketin sahibi Zekeriya Yasemin ve Genel Müdür Ethem Çolakoğlu çok sayıda iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Başarılı işadama Zekeriya Yasemin’e ait YAYLA’nın bu yıl sonu ve gelecek yılda önemli bir atılımı da var. Her yerde Börek Express’ler açılacak. Türkiye’de üretilen alıştığımız lezzet, peynirli börekler artık her yerde olacak. Uzun çalışmalar sonucu üretilen ev yapımı börekle ilgili franchaising’ler verilecek. Terayağlı böreğin yanı sıra, veggie börek de satışa sunulacak.