309 kuruluştan Scholz'a açık mektup: Sığınma insan hakkıdır 309 kuruluştan Scholz'a açık mektup: Sığınma insan hakkıdır

Fransız Danıştayı, Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal'ın okullarda çarşaf (abaya) giyilmesinin yasaklanması yönündeki 27 Ağustos'ta aldığı kararı onayladı.

Danıştay, "kız çocuklarının okula çarşafla girmelerini yasaklayan" kararının iptalini talep eden bir derneğin itirazını reddetti.

Mahkeme, ‘abaya’ olarak da adlandırılan çarşafı giymenin "dini inancını göstermenin bir parçası" olduğuna hüküm getirdi.

Fransa’daki devlet okullarında çarşaf ve abaya gibi bol ve uzun kıyafetlerin giyilmesinin yasaklanacağı açıklanmış, Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal bir televizyon programında verdiği röportajda, “Artık okullarda (Müslüman kız öğrencilerin) çarşaf giymemesine karar verdim. Bir sınıfa yürüdüğünüzde öğrencilerin dinini sadece onların kıyafetine bakarak tespit edememelisiniz” demişti.

Kararın ardından Action Droits des Musulmans (ADM) adlı derneğin "ayrımcılık riski ve hak ihlali gerekçesiyle bu yasağın kaldırılmasını" talep eden itirazını "acil gündemle" ele aldı.

Danıştay'a göre çarşaf yasağı, "özel hayata saygı hakkını, ibadet özgürlüğünü, eğitim hakkını ve çocuğun yüksek yararına saygı hakkını veya ayrım gözetmeme ilkesini açıkça ve ciddi biçimde hukuka aykırı bir şekilde etkilemediğine" hūkmetti.