Alman basınına yansıyan haberlere göre, Türkiye üzerinden Avrupa ve özellikle Almanya’ya kaçak göçmen girişi hızla artmaya başladı.

Son bir ayda şengen (Schengen) ülkelerine, geçen yılın aynı ayına oranla yüzte 60 daha fazla kaçak göçmen girdi. Bunların ilk sırasını Suriyeliler, ikinci sırayı Afganlar ve üçüncü sırayı ise Türkler aldı. Bu Türkler’in kaçının sonradan Türk vatandaşlığını almış kişiler olduğu bilinmiyor.

RUSYA VİZESİYLE GÖNDERİYOR

Alman Bild Gazetesi, Türkiye’deki Suriyeliler yüzünden sıkışan Erdoğan’ın, bunlara Rusya vizesi aldırıp Beyaz Rusya’ya gönderdiğini, oradan da Almanya’ya geçişlerin olduğunu yazdı. Polisin özel iç yazışmasına değinen gazete, „Ülkedeki Suriyeliler yüzünden muhalefetin sıkıştırdığı Erdoğan, seçimler öncesi kaçakları göndermeye başladı“ diye yazdı.

VIDEO HABER | Başlangıç'a Nazım’ın dizeleriyle veda VIDEO HABER | Başlangıç'a Nazım’ın dizeleriyle veda

Alman Polisi’nin yasa dışı göç analizine göre de, bu daha başlangıç ve kaçak göçün rotası, Türkiye- Rusya- Beyaz Rusya- Polonya ve Çek Cumhuriyeti olarak belirtiliyor.

TÜRKLER YİNE İLK ÜÇ SIRADA

Almanya’ya ocak- mart arası 19.627, sadece Mart ayında ise 6.672 izinsiz giriş tespit edildi. Üstelik bu sadece tespit edilebilen rakam. Sadece Çek Cumhuriyeti’ne girip, iltica talebinde bulunanların 498’i Suriyeli, 339’u Afgan ve 193’ü Türk. Bunları Yemen uyruklular ve diğer ülkelerden gelenler takip ediyor.

Federal Polis, „Kaçak göçmenlerin Rusya vizelerini önce Beyaz Rusya’ya geçmek ve oradan da Almanya’ya girmek için kötüye kullanmaları kuralı değişmedi“ açıklaması yaptı. Polis kaynakları, kaçakların Türkiye üzerinden Rusya ve Beyaz Rusya’ya götürüldüğünü ve oradan da AB ülkesi ülkelere, özellikle de Almanya’ya geçişin sağlandığını belirtiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte, önümüzdeki günlerde kaçak akınının daha da artması bekleniyor.