FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

AfD federal sözcüsü Alice Weidel'in de katılacağı Yeni Resepsiyonu protesto edildi. AfD'nin milyonlarca insanı Almanya'dan sürmek istediği yönündeki son medya haberleri sonrası, ırkçı partiye karşı Almanya genelinde protesto gösterileri düzenlendi. 

AfD'nin Yeni Yıl resepsiyonun Homberg'daki Glückauf Salonu'nda yapılacağı için çok sayıda insan sokağa döküldü. Önce sayıları 1.000 civarında olduğu söylenen göstericiler, Homberg ilçenin sokaklarında yürüdü, 2500’ü aşkın protestocuyla AfD’nin Yeni Yıl resepsiyonunun gerçekleştiği salonun önünde miting gerçekleştirdi.

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Sağa Karşı Büyükanneler, Die Linke, SPD, IG Metall sendikası, Birleşik Hizmetler Sendikası Ver-di, Sol Parti gibi bir çok ittifakın oluşturduğu protesto eylemcileri birlikte hareket ettiler.

Kanun Hükmü belgeseli Almanya'da seyircisiyle buluşuyor Kanun Hükmü belgeseli Almanya'da seyircisiyle buluşuyor

AfD'nin sınır dışı etme planlarıyla ilgili skandal açıklamaların ardından Protesto eyleminde "Duisburg'un tamamı AfD'den nefret ediyor" sloganları atıldı.

Irkçılığa karşı örgütlü güç olmalıyız

Eski Sol Parti Milletvekili Hüseyin Kenan Aydın, yapılan protesto eylemi hakkında bir açıklama yaptı. Aydın:’’AfD’nin Duisburg Homberg ilçesi Glückuaf hallede Yeni Yıl resepsiyonu düzenleniyor. Bu resepsiyona  AfD federal sözcüsü Alice Weidel'de katılacak. Son günlerde basında büyük bir yankı uyandıran Göçmen kökenli insanların, Hitler döneminde nasıl Yahudilerin ülkeden gönderildiği şekilde, ya da nasıl kendi ülkelerine gönderilecekleri konusunda bir toplantı yapmışlar. 

Bu toplantı da AfD’nin gerçek yüzünü gösterdi. Bunların iktidarı ellerine geçirmelerine karşı her yerde her bölgede insanların tepki göstermeleri gerekir. Toplumsal ve sosyal bir güç oluşturarak AfD’nin seçilmesini engelleme çalışmalarının yapılması şart. Bu yabancı kökenli insanlar için bir tehlike değil. Aynı zamanda Alman toplumu içinde bir tehlikedir. AfD’de hegomen ırkçı bir toplum yaratma hayalindeler. Sendikacıları, Sosyal demokratları, Hrıstiyanları, Liberal sosyal düşüncede olan insanları yok etmek istiyorlar. Bugün burada görkemli bir katılım söz konusu, umarım ki bundan sonra da bu ırkçı ayrımcı partilere karşı örgütlü karşı koyuşlar gerçekleşir.’’ ifadesini kullandı.