Yurt dışında oy verme işlemleri devam ediyor. Türkiye kökenlilerin yoğun olduğu Münih’te, sandıkların hemen yanına, siyah örtü ile kaplı bir mescid kuruldu.

İlk turda olduğu gibi, ikinci turda da insanlar oy kullanırken, Mescid’den mikrofonla ezan sesleri yükseliyor ve bir grup oraya gidip toplu „şov namazları“ kılıyor. Mescid’in kurulma fikrinin AKP’lilerden geldiği, YSK tarafından temsilci tayin edilen Başkonsolos Süalp Erdoğan’ın ise, buna onay verdiği belirtiliyor.

DİN İLE SİYASET İÇİÇE OLDU

Münih'te CHP’nin seçim komisyonu başkanının da itiraz etmediği, oy verme işlemleri sürerken, burada mikrofonla ezan okunduğu, namazlar kılındığı belirtildi ( Viedeoya bakınız). Böylece, Türkiye tarihinde ilk kez „din ile siyaset“ bu şekilde içiçe sokuldu.

İran veya Afganistan’daki seçim merkezlerinde bile görülmesi mümkün olmayan bir manzarayı Almanya’nın tam göbeğinde gerçekleştiren Başkonsolosluğun, bununla ilgili itirazlara, „Vatandaşlar istiyor“ diye cevap verdiği belirtiliyor. Münih Başkonsolosluğu küçük olduğu için, oy verme işlemi için Karlsplatz 21-24, Münih adresinde bulunan boş Galeria-Kaufhof’tan bir salon kiralandı.

SİYAH ÖRTÜ, KIRMIZI HALI, MİKROFON

Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı

İşte bu salona oy sandıkları konuldu. Ardından, sandıkların hemen dibine AKP’lilerin talebi ve MHP’lilerin desteğiyle siyah örtülerle kaplı, kırmızı halı döşeli mescid yerleştirildi. Vatandaşlar burada oylarını verirken, içeriden mikrofanla okunan ezanın sesleri yükseliyor, namazlar kılınıyor. Böyle küçük bir yerde bile neden mikrofon kullanıldığı bilinmiyor ama din ile siyaset bu şekilde harmanlanıyor ve bunun bazı partilere oy olarak döneceği hesapları yapılıyor.