Öne Çıkanlar - olduğu yıl 3 düzenlenen

Kayyımla yönetilen Hamburg Alevi Toplumu'nda çekişmeli seçim: Cengiz Orhan tekrar başkan seçildi

Dernek üyeliğinden ihraç edilen ve daha sonra mahkeme kararı ile üyeliği tekrar kabul edilen Veysel Doğan ve Aşır Özek'in Altona Bölge Mahkemesi'ne başvurması üzerine kayyum atanan Hamburg Alevi Toplumu’nun (AKM) genel kurul sonrası ‘usulde hata’ yapıldığı gerekçesiyle konu Alman Mahkemesine intikal edilmişti. 

Bölge Mahkemesi de Cengiz Orhan yönetimindeki yönetim kurulunun ‘geçersiz olduğu yönünde’ hüküm vermiş ve genel kurul gerçekleşinceye kadar Ali Ertan Toprak ile Metin Kaya’yı kayyım olarak atamıştı. 

Mahkeme tarafından kayyım olarak atanan Metin Kaya ile Ali Ertan Toprak 

Mart ayından bu yana ‘geçici yönetim kurulu’ tarafından yönetilen ve tüzüğe uygun şekilde genel kurulun yapılması yönünde hüküm veren mahkeme kararı sonrası bugün genel kurul gerçekleştirildi. 

Ertan Çelik Başkanlığı’nda Alper Doğan, Sibel Öztürk, Erdoğan Biçici ve Şerife Köylüce’nin yönettiği divan zaman zaman çekişmeli geçen tartışmalara sahne oldu. 

Hamburg Alevi Toplumu Genel Kurulunda geçici yönetim adına konuşan Sol Parti Milletvekili Metin Kaya, Avrupa’daki Alevi örgütlenmesinde Hamburg’un önemli olduğunu belirterek ‘Alevi hareketi örgütlenme içerisinde her zaman barıştan, kardeşlikten, sevgiden ve demokrasiden yana oldu. Başka türlüsü de bize yakışmazdı. Ancak zaman zaman aramızda Alevi öğretisine uymayan sorunlar da yaşandı. Kimi zaman duygular ön plana çıktı.  Ayrışmazlığın sebebi ne olursa olsun birbirimizle barışmalıyız. Kırgınlıkları gidermeliyiz. Ortak yolumuz hümanizmdir. Düşmanlarımız bugün bu salonlarda bulunanlar değil; Dersim’de, Maraş’ta, Gazi’de, Gezi’de katledenlerdir. Hızır Paşalardır’ dedi. 

2019 Genel Kurulunda yaşanan birtakım usul hatalarından dolayı dönemin diğer başkan adayı Aşır Özek tarafından olayın Alman mahkemesine taşındığını ve mahkeme tarafından Cengiz Orhan yönetiminin iptal edildiğini ve mahkemenin genel kurulun tüzüğe uygun olarak gerçekleşmesi yönünde hükmettiğini üyelere izah eden Kaya, Mart ayından bu yana ‘kayyım olarak’ Ali Ertan Toprak ile birlikte geçici olarak yönetim kuruluna atandıklarını söyledi.

Genel Kurul sonrası ‘usulde hata’ gerekçesi ile mahkemeye başvuran Aşır Özek

CDU’lu politikacı Ali Ertan Toprak da Alevi örgütlenmesine yakışır bir genel kurul gerçekleşmesini temenni ettiğini söyledi. Toprak ‘Umudumuz ve beklentimiz uzun dönem yönetimsiz kalan derneği yönetime kavuşturmaktır. Genel Kurulun esas amacı budur. Ancak araya corona salgını da girince genel kurulun gerçekleşmesi gecikti’ dedi. 

2019 yılından Mart 2021’e kadar olan dönemdeki Cengiz Orhan dönemine ait çalışma ve mali raporların açıklanmasının ardından geçici yönetimin aklanmasına  oy birliği ile karar verildi. 

Genel Kurulda ayrıca derneğin eski yönetim zamanında  bankada şu an gelir ve gider denkleştirmesi sonrasında derneğin hesabında salgın dönemine rağmen derneğin kazanç elde ettiği ve gelirinin şu an 51 bin Euro kárda olduğu  belirtildi. 

Genel Kurulda Cengiz Orhan ve Ali İldem olmak üzere iki kişi aday oldu. Seçim sonrasında 301 geçerli oydan Orhan üyelerin 204’ünün desteğini alarak tekrar başkanlığa seçildi. Ali İldem ise 93 oy aldı. 4 üyede ‘çekimser’ oy kullandı. 

Cengiz Orhan                                                              Ali İldem

Cengiz Orhan yaptığı konuşmada Alevi kazanımlarının Avrupa’da ilk olarak Kuzey’den başladığına dikkat çekerek ‘Kazanımlarımız kadar maalesef  negatif şeyler de yaşandı. Ancak geleceğe bakmamız gerekiyor. Birbirimizi suçlamak yerine birbirimizi kucaklamamızın zamanı gelmiştir. Eğer tekrar başkan seçilirsem; cem evimizin genişletilmesi için inşaat izni almaya, bu konuda gerekli bütçeyi temin etmeye herkesin huzurunda söz veriyorum’ dedi. 

Diğer aday Ali İldem ise daha önceki yönetimleri suçlayarak ‘Burası bir Alevi kurumudur. Ne yazık ki burada Alevi inancına uygun hiçbir şey yok. Kişisel davaları bugün maalesef burada tartışıyoruz. Aleviliğimizi bu kurum içinde yaşamalı ve yaşatmalıyız. Diğer eski yönetim bu krizi iyi yönetemedi ve kriz mahkemelere taşındı. Buna hiç gerek yoktu. Alevi erkanı denilen bir gelenek vardı. Kendi içimizde sorunlar çözülmeliydi.  Kurumlarda gençlerin önü açılmalıdır. Canlarımızı barıştırmalıyız. 687 üyenin hemen hemen hepsiyle bire bir görüşülmeli ve küskünleri derneğimize tekrar kazanmalıyız’ şeklinde konuştu. 

Başkanlık seçiminin ardından 22 asil üye ve üç yedek üye olmak üzere 25 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu  seçildi. Derneğin sekreterliğine Zeynep Korkmaz seçilirken, danışman ise Ayten Karakoca oldu. 

SÜHEYLA KAPLAN /AVRUPA POSTASI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81