HDP’nin Edirne Cezaevi’nde bulunan eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçimlerin ardından balkon konuşması yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini hedef göstermesine ve ‘idam’ sloganlarına tepki gösterdi.

Demirtaş, “Ben, adını aldığım Kudüs fatihi büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi'nin torunuyum. Günü geldiğinde, hepinize adil davranacağıma söz veriyorum” dedi.

ABD, Neo-Nazi Azov Taburu'na silah yasağını kaldırdı ABD, Neo-Nazi Azov Taburu'na silah yasağını kaldırdı

Demirtaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hileli ve sahte bir zaferin sarhoşluğuyla, lüks sarayının balkonundan gırtlağını yırtarcasına iftira, tehdit ve hakaretlerini sürdüren yaşlı kral ve karşısında yalanlardan, hazdan başı dönmüş bir linç güruhu, hep beraber “idam” diye bağırıyor. Olay, bir zamanların Fransa’sında geçmiyor. Sene 2023, yer Ankara. “Siz benim ceketimi bile asamazsınız” diyeceğim ama buna bile değmezsiniz. Sadece şunu söyleyeyim: Ben, adını aldığım Kudüs fatihi büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi’nin torunuyum. Günü geldiğinde, hepinize adil davranacağıma söz veriyorum” dedi.

HDP'li Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı:

ERDOĞAN KONUŞMASINDA DEMİRTAŞ'I HEDEF ALMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri sonucu 13. cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 28 Mayıs akşamı balkon konuşmasını Saray’da yapmış ve Demirtaş'ı hedef göstermişti.

Erdoğan, Demirtaş’ı konuşmasında da hedef alarak, “Ne diyordu? Selo'yu dışarı çıkarmak istiyorsanız oyu bana vereceksiniz diyordu. Benim sevgili milletim ne dedi? Milletim iyi biliyor... Diyarbakır'da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bu terörist Selo'dur. Hak ve hukukun egemen olduğu Türkiye'de sen 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan Selo'yu istediğin gibi dışarı çıkaramazsın. Bizim iktidarımızda böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir” ifadelerini kullanmıştı.