Polis, Habeck’in bineceği feribotun kalkmasını engelleyen çiftlere biber gazıyla müdahale etti. Habeck, protesto yüzünden saatler sonra adadan ayrılabildi.

Almanya'da çiftçiler, SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümetinin 2024 yılı bütçesinde milyarlarca Euro tasarruf nedeniyle çiftçilere dönük sübvansiyonlara son verme ve özellikle de traktörler başta olmak üzere tarım araçları için vergi muafiyeti ile mazota desteği sonlandırma kararı karşı gösteri yaparak Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck'i (Yeşiller) tatil yaptığı Hallig Hooge Adası’nda protesto etti..

Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı

T-Online haber sitesinde yer alan habere göre, Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller), Almanya’daki resmî tatil nedeniyle özel bir görüşme için Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Hallig Hooge Adası’na gitti. Olay ise Habeck’in adadan ayrılacağı gün yaşandı.

Alman çiftçiler Federal Ekonomi Bakanı Habeck (Yeşiller) ile görüşmek istedi, Habeck’in güvenlik gerekçesiyle çiftçilerin yanına gelmesini reddetmesinin ardından, bazı göstericiler gemiyi basmaya ve Habeck’e ulaşmaya çalıştı. Bild gazetesi, 17.00’de kalkması gereken feribotun güvenlik gerekçesiyle hareket edemediğini ve Habeck’in adaya geri dönmek zorunda kaldığını yazdı. Bild’in haberine göre feribot, kargaşa yatıştıktan sonra ancak gece saat 01.50’de tekrar limana yanaştı ve Habeck geri dönebildi. Olay sonrası herhangi bir tutuklama ya da suç duyurusunda bulunulmadı. Bir polis sözcüsü Bild’e yaptığı açıklamada, huzuru bozma, direnme ve zorlama ile ilgili soruşturmaların yürütüldüğünü söyledi.