"Extinction Rebellion (Yok Oluş İsyanı)" adlı grubun organizasyonuyla toplanan yaklaşık 3 bin kişi, şehrin girişi olan A12'nin son kısmını kapatarak bağlantı güzergahlarında trafiğin aksamasına neden oldu.

Hollanda: Filistin’e destek kampına polis baskını Hollanda: Filistin’e destek kampına polis baskını

Petrol, kömür ve gaz kullanımının sonlandırılmasını isteyen göstericiler, hükümetin fosil yakıt politikasını eleştirdi.

Ellerinde "Ağaç ek, fosili durdur", "B gezegeni yok" yazılı pankart taşıyan göstericiler, uzun süre yolda oturma eylemi yaptı.

Eylemin yapıldığı yerin gösteriye yasaklı bölge ilan edildiği uyarısını yapan polis, protestonun başlamasından 5 saat sonra aktivistlere müdahale etmeye başladı.

Göstericilere tazyikli su sıkan polis, uyarılara rağmen yolu ve çevresini terk etmeyenleri gözaltına aldı ve halk otobüsleri ile bölgeden uzaklaştırdı.

NTV'de yer alan habere göre, eylem sırasında ağaç dallarına, yol kenarındaki duvara ve sokak lambasına tırmanan bazı göstericiler polis tarafından aşağıya indirildi.

Polis, kendilerini ağaca baylayan bazı eylemcileri de demir kesme makineleriyle ağaçtan ayırdı.

YÜZLERCE GÖSTERİCİ GÖZ ALTINA ALINDI

Yerel medyada çıkan haberde ise gözaltına alınan göstericilerin bulunduğu iki otobüsün çarpıştığı belirtildi. Otobüsün camlarının kırıldığı ifade edilen haberde yaralanan olup olmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

Lahey kentinin girişindeki A12 yolunun son kısmını 5 kez kapatan Extinction Rebellion grubu, en son 28 Ocak tarihinde aynı yolu kapatıp eylem yapmış ve yüzlerce kişi göz altına alınmıştı.